BİR ŞEYLERİ DEĞİŞTİRMEDEN ÖNCE – BİR BİLGE

BİR ŞEYLERİ DEĞİŞTİRMEDEN ÖNCE – BİR BİLGE

Dün kaldığımız yerden devam edelim, Bilge ile şu hayatı nasıl yaşamalı başlıklı bir sohbet aktarmıştım sizlere. Koru yolunda sonbahar yaprakları üzerinde yaptığımız yürüyüş sona erdi, eve döndük, Bilge biraz kestane pişirdi sobanın üzerinde, eski model bir odun sobası kullanıyor ve evi çok güzel ısıtıyor. Sohbetimize bir süre daha devam ettik.

“Sana gelen insanlar en çok neleri değiştirmek istiyorlar?”

“Kendilerini daha yakından tanımak isteyenler var, hayat amaçlarını bulmak isteyen kişiler oluyor, potansiyellerini daha fazla kullanmak isteyenler, gelecekleri hakkında karar vermek isteyenler var. Kariyerlerini veya ilişkilerini değiştirmek isteyenler olabiliyor, ayrıca büyük ve önemli bir karar arifesinde olup destek almak isteyenler olabiliyor, örneğin şehir değiştirmek hatta ülke değiştirmek gibi.”

“Bu değişim konularını çok dikkatli bir şekilde ele almalısın”

“Nasıl, bir ipucu verir misin?”

“Elbette, zaten bilmediğin bir şey olduğunu sanmıyorum. Ben bozuk şeyleri atmadan önce tamir ettiğimiz, eğer gerçekten tamiri mümkün değilse vedalaştığımız bir dönemde yaşadım çocukluğumu. Belki de biraz bundan dolayı bir şeyleri değiştirmeden önce mevcut durumun düzeltilmesine dair yapılacakların yapıldığından emin olmak isterim. Senden de bunu rica ediyorum. Özellikle de büyük ve önemli kararlar için bunu uygulamak gerekir, senden profesyonel destek alan kişilere bu bakış açısını da vermeye çalış.”

“Evet, ben de sohbetlerimizde bu konulardan bahsediyorum.”

“Neler anlatıyorsun, biraz örnek versene”

“Şunları söylüyorum örneğin; yöneticinizi veya çalıştığınız bölümü beğenmiyorsanız, ücretinizi veya unvanınızı düşük buluyorsanız ilk akla gelen şey çalıştığınız şirketi değiştirmek olmamalıdır. Önce mevcut şirkette bir bölüm değişikliği, yapılacak işin değiştirilmesi gibi alternatifler üzerinde durulmalıdır.

Eğer içinde olduğunuz ilişkiden memnun değilseniz yapılacak ilk şey bu ilişkiyi daha iyi hale getirmek için samimi bir çaba sarf etmek olmalıdır. Mutlu değilim gerekçesiyle bu ilişkiye son vermek her zaman en doğru karar olmayabilir.

Kurulu bir düzeni değiştirmeden, radikal adımlar atmadan önce konuyu çok iyi değerlendirin lütfen, belki de yapılabilecek şeyler vardır. Başka bir kente taşınmak kararı bile böyledir, kendinizi de birlikte götüreceğiniz için bakış açılarınızı değiştirmezseniz yine tıkanıp kalabilirsiniz bazen.

Yapılacak şeyleri yaptınız, yine de istediğiniz sonuçları alamıyorsunuz, o zaman büyük ve önemli bir değişiklik yapabilirsiniz. İyi bir stratejiniz olsun her zaman.”

“Bunlar büyük ölçüde yeterli, son bir konu daha var.

Bir karar aldınız, uyguladınız, sonra pişman oldunuz. Geriye dönme şansınız varsa deneyin, bu sizi tutarsız bir insan yapmaz.”

Bilge ile dememiz o ki, büyük ve önemli değişimler dikkatlice yapılmalıdır, sadece duygular ile değil, duygu ve mantığı dengeleyerek karar almak gerekir, kendinize zaman tanıyın ve iyi değerlendirmeye çalışın durumu.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Kış Dönemi kayıtları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

Paylaş

Önerilen Yazılar