BİR SABAH 75 YAŞINDA UYANSANIZ

BİR SABAH 75 YAŞINDA UYANSANIZ

Bir sabah 75 yaşında uyansanız ve hayatınızın boşa geçmiş olduğunu fark etseniz neler hissedersiniz? Paulette Perhach’ın İngilizce yazısı bu cümle ile açılıyor ve bunun olmaması için nasıl önlemler alabileceğimiz şeklinde devam ediyor. Yazının içinde koçlukta kullandığımız bazı soru ve yöntemler de var, bugün bunların bir kısmını sizlerle paylaşmayı düşündüm.

Bronnie Ware isimli hastane hemşiresi hayatlarının son döneminde olan insanlarla röportajlar yaparak en büyük pişmanlıklarını sormuş. Ağız birliği etmişçesine “değerlerime daha uygun bir hayat yaşardım ve hayallerimi takip ederdim” demişler.

Belli bir yaşa geldiğimizde büyük pişmanlıklar yaşamamak ve/veya hayatı anlamlı bir şekilde yaşamış olmak istiyorsak zaman zaman hayattan küçük molalar alıp büyük resme odaklanmalıyız (bunu tek başınıza yapamıyorsanız tek bir koçluk seansı bile bunu sağlayabilir). Evet bazı merdivenlere çıkıyoruz ama bu merdivenler nerelere dayalı, nereye gidiyoruz sorusunu kendimize yöneltmeliyiz (İlk Kitabım Hayatını Seç’i bu anlamda özellikle tavsiye ediyorum).

Genellikle yılbaşlarında ve doğum günlerimizde bir hayat bilançosu çıkarıp bir şeyleri değiştirmeye yöneliyoruz. Her gün yeni bir hayat olduğuna göre her gün bir yılbaşı veya doğum günü sayılır. Haydi alın kağıt kalemi elinize ve hayatınızla ilgili değiştirmek istediğiniz şeyleri yazın, sonra da bu konularda atabileceğiniz en minik adımı belirleyin ve bu hafta içinde gerçekleştirmeye çalışın.

Geçmişle bir hesaplaşmaya girmemeye, kendinize ve başkalarına suçlamalar yöneltmemeye çalışın. Bugünkü durum nedir, ne istiyorum, bugünden itibaren neleri farklı yapabilirim gibi soruların cevaplarını arayın. Kontrol edebileceğiniz veya değiştirebileceğiniz şeylere odaklanın.

Yazı 10 adet soru ile sonlanıyor (ikinci kitabım Hayatını Değiştir’in her bölümünün sonunda benzer beş soru yer alıyor). Yazının tamamına www.countryliving.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Yazımı Sokrat’ın web sitemde de yer alan meşhur sözü ile bitirmek istiyorum “şu hayatı öyle bir yaşayın ki kapanışta kendinizi çılgınca alkışlayın”.

Sevgi ile kalın.

Not: Bahar dönemi koçluk çalışmalarına katılmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş