BİR MUTLULUK REÇETESİ


Mutlu olmanın kesin ve garantili formülü nedir? Emin olun, bilmiyorum. Bilsem zaten ilk sizinle paylaşırım. Tek bildiğim bunun kişiye özel bir reçetesi olduğu. Koçluk çalışmaları sırasında bu reçeteyi oluşturmaya çalışıyoruz. Yapabileceğim en iyi şey kendi hayatımdan damıttıklarımı sizlerle paylaşmak olabilir. Kendi reçetenizi oluşturmak konusunda size biraz ışık tutabilirse ne mutlu bana.
Öncelikle ilgi alanı ile etki alanı farkını bilmemiz ve hayatımızı daha çok etki alanımızda geçirmemiz bence önemli. İlgi alanı, adı üstünde, ilgimizi çeken her şeyi ifade ediyor, bunların önemli bir kısmı üzücü veya stresli konular da olabilir. Siyasal gelişmeler, ekonominin gidişatı, hava durumu, patronun keyfi, çocuğun sınavları gibi.
Etki alanı ise bizim etkileme gücüne sahip olduğumuz konular. Kendimize şu soruları sorup olayları etki alanımızda değerlendirmeliyiz,
bu konu ile ilgili olarak ben ne yapabilirim?
nasıl bir katkı sağlayabilirim?
ve yapmak istiyor muyum?
Yapabileceğimiz bir şeyler varsa özellikle de diğer insanlara yardım etmek konusunda ve yapmak istiyorsak mutlaka gerçekleştirelim, mutluluğun anahtarlarından birisidir.
Olaylara bu şekilde yaklaşmayı alışkanlık haline getirin, ne yapabilirim, yapmak istiyor muyum, ikisi de evetse harekete geçin. Pek çok olayla ilgili aslında yapabileceğiniz bir şeyler olduğunu görüp şaşıracak ve harekete geçtiğinizde aslında etki edebildiğinizi görüp mutlu olacaksınız.
Diğer bir konu ise sabırlı olmak, daha mutlu olmanın yolu sabırlı olmaktan geçiyor. Bir gün siz hazır olduğunuzda isteğiniz gerçekleşecek. O güne kadar sabırsızlıkla bekleyip canınızı sıkmaktansa biraz da güvenerek bekleyin, keyifle bekleyin.
Gidişat analizi yapın, bugün itibarıyla kendinizi isteğinizin gerçekleşmesine ne kadar yakın görüyorsunuz, 3 ay önce ve 6 ay önce durum nasıldı. Eğer işler iyiye doğru gidiyorsa tek yapmanız gereken mevcut yaptıklarınızı yapmaya devam etmek.
Gidişat yatay ise veya isteğinizden uzaklaşıyorsanız da farklı bir şeyler yapmanız gerektiğini anlayacaksınız.
Mutluluk için diğer bir gündem maddesi ise zaman zaman konfor alanımızı terk etmek. Her ne kadar bilindik konfor alanı güvenli yapısı ile çekici gelse de bir süre sonra sıkıcı bir hayata ve mutsuzluğa yol açabilir. Yapacağınız şeyler, seçeceğiniz hedefler ne çok kolay olsun ne de çok zor, orta zorluk derecesi idealdir.
Mutluluk için bir başka yaklaşım ise mutlu insanlarla daha fazla zaman geçirmektir, çünkü mutsuzluk da mutluluk da bulaşıcıdır. Mutlu insanları yaklaşımından, bakış açılarından bir şeyler öğrenip modelleyebiliriz.
Mutluluk için önemli bir kapı da öğrenmektir. Her gün yeni bir bilgi öğrenmek bizi mutlu eder.
Sevgi ile mutluluk ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.