Dünkü yazımda bir kişinin benim için doğru kişi olup olmadığını nasıl anlarım sorusuna cevap aramıştık bugün de ilişkiler konusundan devam edelim, diyelim ki bağlanma sorunum var, uzun süreli ilişkileri yürütemiyorum ya da evlilik düşüncesi beni korkutuyor, ya da karşımdaki kişinin böyle bir sorunu olduğunu düşünüyorum, ne yapabilirim?

Öncelikle şunu söylemek isterim bağlanma sorunu yaşayan kişi siz değilseniz, karşınızdaki kişi ise bu konuyu onun bir sorun olarak görüyor olması ve çözmek için bir arzusunun olması gerekir. Yoksa siz tek başınıza onun bağlanma sorununa çözüm getiremezsiniz.

Bağlanma sorunu dediğimiz konu ilişkiler anlamında uzun süreli ve ciddi ilişkilerden kaçınma, evlilikten uzak durmak, nispeten kısa süreli ve daha yüzeysel ilişkiler yaşamayı tercih etmek gibi özetlenebilir.

Kişi bu konuda değişmeyi gerçekten istiyorsa öncelikli olarak profesyonel bir yardım almayı değerlendirmelidir.

Daha sonra ise kendisine şu soruyu yöneltebilir, çevremde uzun süredir devam eden birlikte mutlu olduklarını gözlemlediğim hangi çiftler var? Bu insanların kimler olabileceğini düşünmek ve onlarla birlikte zaman geçirmek bu konuda iyi gelebilecektir, kişinin fikri zaman içinde değişebilir.

Benim çok severek izlediğim eski bir Amerikan dizisi var, ismi Friends, Digitürk 4 nolu kanalda her gün iki bölüm olarak yayınlanıyor. Bu dizide çok yakın arkadaş olan altı temel karakter var ve dizi bu karakterlerin hayatlarındaki 10 yıllık bir dönemi anlatıyor. İçlerinden bir tanesi Joey, bağlanmak konusunda sorun yaşıyor ve bütün ilişkileri kısa süreli oluyor. Ne zaman yakın arkadaşları Monica ve Chandler’in arasında güzel uzun soluklu bir ilişki başlıyor onları gözlemleyerek aslında istediği şeyin bu olduğuna karar veriyor.

Bağlanma korkusunun altında pek çok farklı korku yatıyor olabilir, eğer böyle bir korkunuz varsa öncelikle bunların neler olduğunu tespit etmeye çalışabilirsiniz, aynı evde yaşamak düşüncesinden mi korkuyorsunuz yoksa her gün iletişimde olmak mı size cazip gelmiyor, korkuları bulduktan sonra bunlar üzerinde çalışılabilir.

Bazen de genel olarak bir yerde kök salmak istemeyen insanlar vardır, buradaki bağlanma korkusu sadece bir kişiye yönelik değil, bir eve ya da şehire yönelik olarak da ortaya çıkabilir.

Benim çevremde uzun süredir devam eden güzel ilişkiler var belki en büyük şanslarımdan birisi de bu olabilir.

Montaigne’in güzel bir sözü ile yazımı bitirmek istiyorum, “bir amaca bağlanmayan ruh yolunu kaybeder, her yerde olmak hiçbir yerde olmamaktır.”

Sevgi ile kalın.