BİR HOBİ EDİNMENİN ÖNEMİ


Bir hobiniz, bir ilgi alanınız olsun, bu kendinizi tanımak anlamında veya güzel zaman geçirmek adına size kesinlikle yardımcı olur. Özellikle de ev – iş rutinini kırmak isteyen kişiler için bunu şiddetle öneriyorum.

Yazdıklarımı büyük ölçüde kendi hayatımda da uygulama eğilimindeyim. Son dönemlerde briç kursuna ve pilatese başladım.

Briç, zihinsel sağlık açısından çok faydalı bir spor. Ayrıca ekip çalışması, sosyalleşme imkanları da içeriyor elbette. Çok kolay bir oyun olduğunu söyleyemem ama oldukça keyifli bir sürece dahil oldum. Yaza kadar öğrenip turnuvalara katılmak istiyorum.

Hobilerime ciddi yaklaşmak gibi bir huyum var. Örneğin briç dersi alırken kendimi briç dersi verirken hayal ediyorum.

Pilates ise sağlıklı bedensel aktivite için güzel bir egzersizler bütünü. İmkanı olanlar için haftada beş gün yürüyüş, iki gün pilates ideal kombinasyon olabilir.

İlk dersimden itibaren büyük keyif aldım ve neden yaşamıma daha önce katmadım diye düşündüm. Zaten genelde öyle olur, uzaktan izlediğiniz, yapabileceğinizi düşündüğünüz bir şeyi yapmaya başladığınızda bunu hissedersiniz.

Yaz tatilinde de ülkemizde giderek yaygınlaşan kürek sörfünü denemiştim. Bir sörf tahtası üzerinde ayakta durarak kürek çekiyor ve ilerliyorsunuz.

Peki hangi hobileri seçmeliyiz veya neye göre seçmeliyiz. Çok kişisel bir deneyim elbette. Ben çok uzun süre düşünmeyi sevmem, eylem ağırlıklı bir yaşamım var, dolayısıyla uygun zamanı bulduğumda deneyim, hoşuma giderse devam ederim, gitmezse bırakırım.

Bir şeyi denemeden, içine girmeden bana uygun olup olmayacağını her zaman kestiremiyorum açıkçası. Eşim bu halim ile bazen dalga geçer, önce yapıp sonra düşünüyorsun der. Haklı olduğu durumlar var elbette, ikimiz bir denge yaratmaya çalışıyoruz.

Bu hafta eğer mümkünse uzun zamandır yapmayı düşündüğünüz bir aktivite ile ilgili olarak harekete geçmenizi öneriyorum. Fotoğraf olabilir, yazı yazmak olabilir, müzikle ilgili bir konu olur, bir spor dalı, bir dans dersi hepsi olabilir. Yeter ki içinizden gelsin, ruhunuz beslensin.

Sevgi ile kalın.

Not: Hayatını Seç, Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar isimli kitaplarıma D&R ve diğer kitapçılardan ulaşabilirsiniz.

Paylaş