BİR HEDEFİMİZİN OLMASININ SAYISIZ YARARI VAR

BİR HEDEFİMİZİN OLMASININ SAYISIZ YARARI VAR

İnsan hedefsiz kalmamalı şu hayatta diye düşünürüm hep. Hedefsiz kaldığımızda iki şey aynı anda olmaya başlıyor; birincisi kendimizi ve hayatımızı didiklemeye başlıyoruz, ikincisi ise diğer insanların bizim ve hayatımız hakkında neler düşündüğünü gereğinden fazla önemsemeye başlıyoruz. Bu iki maddenin de bize bir yararı yok, bu nedenle hedef oluşturmak ve peşinden gitmek hedefe ulaşamasak bile önem arz ediyor.

Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşım ile kahve içmek için buluştum, hayatında hedefsiz kaldığı bir dönemden geçiyor, kendisini ve hayatını gereğinden fazla sorgulamaya başlamış, nerede hata yaptım, çok daha farklı olabilirdi şeklinde adeta kendisine eziyet ediyordu. Onu durdurdum ve şunu söyledim, “çukur kazmaya başladığını fark edersen kazmayı bırak”. Biraz düşündükten sonra bana hak verdiğini söyledi. Garson’dan bir kalem rica ettim, orada bulduğum bir peçetenin üzerine çok basit bir hedef ile bir iki eylem adımı yazıp eline tutuşturdum. Bir ay sonra tekrar kahve içtiğimizde bu konuda bir gelişme görmek istiyorum diye de ekledim.

Bir başka arkadaşım ise yine benzer şekilde hedefsiz kaldığı bir dönemde başkalarının kendisi hakkında, hayatı hakkında neler düşündükleri konusunu kafasına takmıştı. Ne zaman buluşsak ya da konuşsak bana bunlardan bahsediyordu. Bu yazının içeriğini üç aşağı beş yukarı ona da anlatıp sağlam bir hedef oluşturmasını önerdim. İş hayatı ile ilgili olabilirdi, özel hayatı ile ilgili olabilirdi, bunun bir önemi yok gerçekten. Bir hedefiniz olduğunda ve onu gerçekleştirmek için adımlar atmaya başladığınızda artık diğer insanların ne düşündüğünü önemsememeye başlarsınız, bu adeta otomatik olarak gerçekleşir.

Ne yazık ki herkes için geçerli olabilecek sihirli bir formülüm yok. Dengeli bir hedef bulmaya çalışın, ne çok kolay ne de çok zor olsun, sizi bir süre meşgul etsin. Hedefi sadece bulmakla kalmayın, eylem adımlarının neler olabileceğini de yazın, biraz araştırma yapın ve küçük de olsa bir adım atın lütfen.

Hedefler önemlidir.

Paylaş