BİR ÇİZGİ ÇİZMEK VE DEVAM ETMEK MÜMKÜN


Her gün güneş doğar ve batar, hayat her gün yeniden başlar. Zaman hesabımıza her gün aslında sadece o günü yaşayarak kullanmamız için 1.440 dakika yatırılır. Geçmişi düşünerek ve gelecek hakkında kaygılanarak önemli bir kısmını boşa harcayabiliriz. Dün affetmekten bahsetmiştim, bugün de geçmişe ve geleceğe bir çizgi çizmenin ve bugünü daha çok yaşayarak devam etmenin önemini anlatmak istiyorum. Benim düşünceme göre yeni bir başlangıç ancak bu şekilde başarılabilir.

Hepimiz geçmişte güzel ve kötü olarak nitelendirebileceğimiz günler yaşadık, bütün bunlar bugünkü halimizi oluşturdu. Sizden arada biriktirdiğiniz bütün bilgi ve tecrübenizi alıp sizi geçmişe geri döndürsem aynı konuda aynı kararları alırsınız, hepimiz öyleyiz. Bugün eğer yeni bir başlangıç yapmak istiyorsak hatalarımızı ve pişmanlıklarımızı geride bırakıp sürekli onları düşünmekten vazgeçmeliyiz.

Lütfen üşenmeyin ve elinize bir kağıt kalem alın veya bilgisayarınızı kullanın. Bugüne kadar yaptığınız ve sürekli düşündüğünüz hata ve pişmanlıklarınızı yazın, sonra da çıkardığınız dersleri maddeler halinde isterseniz konu başlıklarını ayırarak listeleyin.

Afrikalıların çok güzel bir sözü var, nerede düştüğüne değil nerede sendelediğine bak şeklinde. Hatalarımızdan ders çıkarırken bu sözden esinlenebiliriz. Kimse bir anda düşmez, sinyal gelir dikkate almayız, bir başka sinyal gelir yok sayarız ancak ondan sonra düşeriz.

Çıkardığımız dersleri yazdıysak ve bundan sonra benzer hataları tekrarlamamak konusunda kendimize söz verdiysek artık geçmişle bir işimiz yok. Güzel anıları düşünmek size keyif veriyorsa elbette bunu yapabilirsiniz. Ama olumsuz düşünceler aklınıza geldiğinde kendinize lütfen şunu hatırlatın “Ben 27 Temmuz 2014 tarihinde geçmişimle hesaplaştım ve o defteri kapattım, bir çizgi çekerek devam etmeyi seçtim.”

Yeni bir başlangıç yapmak için aslında geleceğe de bir çizgi çekmek gerekir. Geleceği çok temel olarak iki şekilde düşünmek mümkündür. Bize keyif veren hayaller kurmak veya gelecek hakkında endişelenmek. Hayal kurmak, planlamanın ilk aşamasıdır, buna devam edebilirsiniz. Diğer yandan kaygı ve endişe sizi içten içe tüketir.

Lütfen yine kağıt kalemi elinize alın ve gelecek hakkında sizi endişelendiren neler varsa yazın. Parasız kalmak, yalnız kalmak, sağlıksız olmak, aklınıza ne geliyorsa, sizi neler kaygılandırıyorsa hepsini yazın.

Sonra da bu konular hakkında basit bir eylem planı yapıp bayramla birlikte uygulamaya geçin. Yalnız kalmaktan mı korkuyorsunuz alın telefonu elinize yakınlarınızın bayramını kutlamaya başlayın. Parasız kalmaktan mı korkuyorsunuz tasarruf etmeye hemen tatilde başların. Sağlıklı olmak için yürüyüş veya egzersiz yapın.

Çizgileri çektiğimize göre artık yeni bir başlangıç yapabiliriz. Kendinize şunu sorun lütfen: Bugün itibarıyla durum nedir ve ben ne istiyorum. Geçmişte ne oldu, neden oldu, kim yaptı kısmını bırakın artık. Bugünden itibaren neleri farklı yapacaksınız onları söyleyin.

M. Robinson’un meşhur sözüdür, kimse geriye gidip yeni bir başlangıç yapamaz ama bugün bir son yapıp yeniden başlayabilir.

Sevgi ile kalın.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − eight =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.