BİR BİLGE – DİRENÇ GÖSTERME

BİR BİLGE – DİRENÇ GÖSTERME

Bir fırsat bulunca soluğu Bilge’nin bahçesinde alıyorum bu aralar, yine öyle bir günde Bilge’yi bahçede odun keserken buldum, “böyle aktiviteler için yaşlanmadın mı?” diye ona takıldığımda baltayı elime tutuşturup benim devam etmemi istedi. Uzun süredir yapmamıştım, çocukluğumu hatırladım, hoşuma gitti. Bilge’nin odun sobası ve üzerinde pişirdiği kestaneleri meşhurdur, sobanın kurulumunu yeni yapmış, bana gururla gösterdi. Biraz havadan sudan bahsettikten sonra Datça’da açmayı planladığı Bilgelik Okulu’na geldi konu.

“Bu yaz sonu açmanı bekliyordum aslında” diyerek takıldım Bilge’ye.

“Aslında bir tür ön hazırlık yaptım, altı kişiye kısa bir süre eğitim verdim, diğer yandan tam anlamıyla hazır değil bazı şeyler, hem müfredatın geliştirilmesi lazım, hem de fiziksel ortamın daha çok kişiye hizmet verecek şekilde düzenlenmesi gerekiyor” diye yanıt verdi.

“Ben sana nasıl yardımcı olabilirim”

“En çok hangi konular üzerinde çalışılıyor ise veya insanlara hangi konular daha faydalı olacak ise onları programa dahil etmek istiyorum, bu konuda bana yardımcı olabilirsin”

“Pekala, bu aralar en çok üzerinde çalıştığımız konulardan bir tanesi de direnç göstermek konusu, belki bu dahil edilebilir”

“Kesinlikle, bununla ilgili bir çalışma yapalım o zaman birlikte” diye yanıtladı Bilge.

Bir süre bu konu üzerinde sohbet ettik, notlar aldık.

Hepimiz o veya bu şekilde hayatımızın belirli dönemlerinde bazı gerçeklere direnç gösteririz, bu bizi mutsuz edebildiği gibi aynı zamanda fiziksel sağlığımızı da olumsuz etkileyebilir.

Bir durumu olduğu gibi kabul etmediğimizde ona direnç göstermiş oluruz. Bizim elimizde olan bir konu ise ve yapabileceğimiz şeyler var ise direnç göstermek bir açıdan bizi motive eden ve harekete geçiren pozitif bir anlam taşıyabilir.

Diğer yandan bizim elimizde olan şeyler çok az ise o zaman direnç göstermek ve durumu kabullenmemek içinden çıkılması zor bir duruma taşır bizi.

“Bu ikisi arasındaki ayrımı öğretmek ve her durumda nasıl davranılması gerektiğini anlatmak tam da Bilgelik Okulu’nun işi” diye araya girdi Bilge.

Bazen ilişkilerde bu durum yaşanır, karşımızdaki insan bize beklediğimiz ilgiyi göstermez, bazen ilişki bitebilir, diğer yandan bizim sevgimiz devam etmektedir ve bu duruma direnç gösteririz.

Bazen iş hayatında atmamız gereken tüm adımları attığımız halde istediğimiz hızla ilerleyemeyiz, bu duruma direnç gösteririz.

Önce kabul etmek bizi daha rahat çözüm yollarına ulaştıracaktır. Bugün düşünmenizi istiyorum,, hayatınızda direnç gösterdiğiniz konular hangileri acaba, direnç göstermeyi bıraktığınızda ve durumu kabul ettiğinizde daha farklı çözümler kendisini gösterebilecektir.

Bilge ile biraz çay keyfi yaptıktan sonra yanından ayrıldım, hepinize selamlarını iletti.

Paylaş