BİR BİLGE – BAYRAM ZİYARETİ

BİR BİLGE – BAYRAM ZİYARETİ

Elbette bayram tatilinde Bir Bilge’yi de ziyarete gittim, bahçesinde yetiştirdiği çileklerden ikram etti bizlere, Bilge’nin yanı sıra eşi Ceyda Hanım, oğlu Uluç ve ailesi de oradaydılar. Bizim aile ile birleşince toplam 10 kişi olduk ve kalabalık bir sofrada bir şeyler atıştırıp bolca sohbet ettik.

Bilge daha önce bu yazı Datça’da geçirmeyi planladıklarını söylemişti, bayram ve seçim arasındaki kısa sürede gidip gelmek zor geldi, artık seçimden sonra gideriz dedi. Palamutbükü’nde küçük şirin bir ev kiralamışlar.

Onları ziyaret etmeyi planladığımızı söyledim, bu çok hoşlarına gitti, geçen yıl yaptığımız Datça seyahatinin tadı hala damağımızda, üstelik Bodrum’a kadar gitmişken sadece kısa bir feribot yolculuğu mesafesinde.

Artık iyice ermiş olursun Datça’da yaşarken diye takıldım biraz Bilge’ye. “bilgeliği ve ermişliği sen yakıştırdın bana, bunu bilemem, diğer yandan Tanrı çok sevdiği kulunu uzun ömürlü olsun diye Datça Yarımadası’na gönderirmiş” dedi tarihçi Strabon’un sözlerini tekrarlayarak.

Yazın ne yapacaksın orada sıkılmayacak mısın diye sordum. Ceyda var, Uluç ile ailesi gelecek, siz de gelirseniz yazın nasıl geçtiğini anlamayız bile diye cevapladı.

Düşündüm ve hak verdim, gerçekten ne olup bittiğini anlamadan başlayıp bitiyor bazen yazlar.

Ceyda Hanım bayram yazımı ve sevgi hakkında yazdıklarımı çok beğenmiş, biraz bu konudan bahsettik, yazıdan bazı kısımları özellikle beğenip ayrıca defterine not almış, çok hoşuma gitti. Bu yazdıklarımı Bilge’den öğrendiğimi, hayatımda deneyimlediğimi ve daha sonra kaleme aldığımı söyleyince hem şaşırdı hem de gurur duydu.

Not aldığı bölüm şu şekilde idi: Sevgi, geçmişle geleceği şimdide buluşturarak pek çok şeyi mümkün kılıyor. Şimdi alanı, sevgi alanı olduğu için bahanelerin de olmadığı bir alan. Hayatın her anı sonsuz ihtimallerden oluşuyor, bir taslak var, seçimlerimizle olası gelecek tek bir gerçeğe dönüşüyor. Seçimlerimizi korkuyla yapmak ve sevgiyle yapmak, aradaki farkı yaratan şey bu.

Keyifli sohbet akşam saatlerine kadar devam etti, hepinize selamlarını iletip bayramınızı kutladılar, Datça’da buluşmak üzere sözleştik ve ayrıldık.

İyi bayramlar, sevgi ile kalın

 

Paylaş

Önerilen Yazılar