BİR BAKMIŞSIN HAYATIMDA YAPAMAM DEDİĞİN ŞEYİN BAŞROLÜNDESİN

BİR BAKMIŞSIN HAYATIMDA YAPAMAM DEDİĞİN ŞEYİN BAŞROLÜNDESİN

Geçtiğimiz haftalarda yayınlamış olduğum bir yazıma yapılmış olan yorumlardan bir tanesi de korkular konusuna açıklık getirmemi istiyordu. Bugün korkularımız hakkında bir yazı yazdım, umarım keyifle okur ve üzerinde düşünürsünüz.

Korku dediğimizde öncelikle şunu anlamamız gerekiyor bence, hepimiz bazı şeylerden korkarız ve bu bir ölçüde son derece normaldir. Korkuların hiç olmaması mümkün değildir, korkularla birlikte ilerlemektir cesur olmak da.

Korkularla ilgili önemli bir husus da şudur: Korkudan kaçındığınız ve korktuğunuz şeyden uzak durduğunuz sürece korkunuz azalmaz hatta çoğu durumda artar.

Dolayısıyla korktuğunuz şeye doğru sizin belirleyeceğiniz ölçüde minik adımlarla yaklaşmak ve denemeler yapmak gerekir, korku böyle aşılır.

Topluluk önünde konuşmaktan korkuyorsanız hakim olacağınız bir konuşma metni oluşturun öncelikle, ayna önünde prova yapın, sonra bir kişiye hitaben, beş ve on kişiye hitaben konuşmalar yapın, en sonunda 100 kişiyi karşınıza alır ve konuşursunuz.

Ben gençliğimde biraz çekingen, utangaç hatta içe kapanık bir yapıdaydım. Konuşmak yerine gözlem yapmayı ve dinlemeyi severdim. Zaman içinde daha sosyal bir insana dönüştüm. Arkadaşlarım “hiç konuşmuyorsun” derlerdi, bugün yaptığım işler sürekli konuşmamı gerektiriyor.

Korktuğumuz, çekindiğimiz şeyler, bir kere o korkuları aşınca bize büyük keyif verme potansiyeline sahiptir.

Siz siz olun, ben yapamam demeyin, hayat yapabilmek üzerine kurulmuştur, yapmak için minik bir adım atın.

Sevgi ile kalın.

Not: Sonbahar dönemi koçluk çalışmalarına katılmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş