BİLİYORUM AMA YAPAMIYORUM


Cumartesi günü farkındalık üzerine bir yazı paylaşmıştım. Bu yazıda farkındalık tuzağı teriminden bahsetmiştim. Ne yapmamız gerektiğini biliyoruz ama bir türlü uygulamaya geçemiyoruz. Pek çok kişinin ortak sorunu, koçluk çalışmalarımızın önemli bir alanıdır. Bugünkü yazımda elimden geldiğince bu konuyu aydınlatmaya çalışacağım.

Öncelikle bildiklerinizi yazmanızı önereceğim. Bir kitap yazmaktan bahsetmiyorum. Bir defter, ajanda, günlük hepsi olabilir. El yazısı olması daha iyidir. En çok istediğiniz şeyi sayfanın başına yazın; örneğin daha iyi bir iş istiyorum, daha çok para istiyorum, yeni bir ilişki istiyorum, ilişkimi daha iyi hale getirmek istiyorum, artık her ne istiyorsanız yazın, büyük harflerle. Sonra da altına maddeler halinde bu isteğinizi elde etmek için neler yapmanız gerektiğini düşündüğünüzü yazın.

Bir sonraki aşama yakın bir arkadaşımıza tavsiye verir gibi düşünmek ve cevapları yazmak. En yakın dostunuz Ayşe, Murat her kim ise sizinle tamamen aynı isteğe sahip ve size gelip dedi ki, ya ben bunu istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum, işin içinden çıkamıyorum, ne olur bana yardım et, tavsiyelerine ihtiyacım var. Şimdi çok yakın bir dostunuza vereceğiniz tavsiyeleri yazın.

Üçüncü aşama kendi listeniz ile tavsiye listenizi karşılaştırmak. Tavsiye listesinde olan ancak kendi listenizde olmayan şeyler başlamanız gereken yeri veya yerleri gösteriyor. Biliyorum tavsiye vermek kolay, kendi hayatımız söz konusu olunca risk almak istemiyoruz, korkuyoruz, ama korkularımızla birlikte ilerlemeyi öğrenemezsek eyleme geçemiyoruz.

Fiziksel bir dünyada yaşıyoruz, düşünmek iyidir, pozitif düşünmek önemlidir, farkındalık mutlaka fark yaratır, diğer yandan eyleme geçmeden gerçekleşme olmaz.

Çevrenizdeki insanlar sizi söz ve düşüncelerinizin yanı sıra eylemlerinizle değerlendirir. Evrensel işleyiş de bu şekildedir, kişinin niyet ettiği şeyle uyumlanması önemlidir.

Aynı şeyleri yaparak aynı veya benzer sonuçları elde ederiz. Henüz gerçekleşmemiş bir isteğiniz varsa lütfen şunu düşünün, bugüne kadar yaptıklarınız size istediğiniz sonucu getirmedi. İlave bir eyleme ihtiyaç var. Daha önce yapmadığınız bir şeyi hayatınıza katın. Bu bir gelişmedir, bir eylemdir.

Eyleme geçmek biraz zaman alabilir, kendinize karşı çok acımasız olmayın, gerekirse profesyonel destek alın, yapmak istediklerinizi gerçekleştirmiş insanlarla konuşun veya hikayelerini okuyun. Her zaman söylerim; yol, yola çıktıktan sonra aydınlanır.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı kullandığı teknik ve yöntemlerle eyleme geçmenizi kolaylaştırarak sizi isteklerinize yaklaştırır. Bilgi için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten + 9 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.