BİLGELİK OKULU – DİKKATİNİ NEYE VERİYORSUN, OLANA MI OLMAYANA MI?

yeşil ve huzur

Bilge ile yaptığımız güzel sohbetten sonra eve gelince Bilgelik Okulu’nun müfredatı üzerine düşünmeye devam ettim,  bazı konu başlıkları not aldım. Bunlardan bir tanesi de dikkatimizi neye verdiğimiz geleceğimizi belirler şeklinde idi. Bugün kısaca bu konudan bahsetmeye karar verdim.

Hayatta pek çok seçim yaparız, bu seçimlerin bir kısmı her gün yaptığımız seçimlerdir ve diğerlerine göre daha önemlidir. İşte bunların başında da dikkatimizi neye verdiğimiz ve neye odaklandığımız gelir. İnsan bir enerji varlığı ve dikkatini verdiği yani enerjisini verdiği şeyi daha da büyütüyor.

Elimizde olan, zaten sahip olduğumuz şeyler var ve henüz gerçekleşmemiş isteklerimiz, henüz sahip olamadıklarımız var.

Henüz gerçekleşmemiş isteklerim için elbette elimden gelen makul emeği göstermeliyim. Diğer yandan bunu yaparken dikkatim daha çok elimde olmayan şeylerde olursa isteğimin gerçekleşme süresini de yarattığım direnç ile gereksiz yere uzatmış oluyorum.

Ayrıca mutluluk açısından bakıldığında da kuyruğunu kovalayan kedi misali bir duruma düşebilirim.

Mutluluk daha çok şeye sahip olmakla ilgili değildir, sahip olduğumuz şeyleri sevmek ve bunu kendimize daha sık hatırlatmak ile ilgilidir. Bu yaklaşım sadece bizi mutlu etmekle kalmaz aynı zamanda enerjimizi yükselterek isteklerimize kavuşmamızı da kolaylaştırır.

İstekler demişken şunu da görmek lazım, kısa sayılabilecek bir hayat yolculuğunda bir insanın tüm isteklerinin gerçekleşmesi mümkün de olmayabilir. Biraz sabırlı olmayı da öğrenmemiz gerekir, çok dar bir zaman kesitinden bakıp değerlendiriyoruz olayları. Bazı şeyler az bazı şeyler çok olabilir, dikkatiniz çok olana verirseniz az olanı da zaman içinde değiştirebilirsiniz.

Önemli olan şey sizin dikkatinizi hangisine verdiğiniz, az olana mı, çok olana mı? Bir dizide izlemiştim, yaşlı bir teyze genç bir insana öğüt veriyordu, “kızım sen kıt akıllı mısın, var olana sevinmeye yok olana üzülmeye mi geldin şu dünyaya?” şeklinde idi sanırım.

Ben de benzer şekilde düşünüyorum, yaşam yolculuğumuz bir şeylere sahip olup olmamakla ilgili değil, kendimize ve diğer insanlara neler katabildiğimiz ile ilgili.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Ocak ayı kayıtları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için [email protected] adresine mail atabilirsiniz

Paylaş