BİLDİKLERİNİ UYGULA

BİLDİKLERİNİ UYGULA

Mutluluk veya değişim bilmekle olmuyor, yıllar bana bunu öğretti, mutluluk ve değişim hakkında bildiklerimi muhtemelen on yıl önce de biliyordum; diğer yandan ne zaman uygulamaya, günlük rutinlerimiz arasına almaya, bir davranış şekline dönüştürmeye başlıyoruz o zaman işe yarıyor gerçekten.

Hayatta herhangi bir konuda başarılı olan insanlara bakın; bu insanlar her şeyi bilen kişiler değil bildiklerini etkili bir şekilde uygulayabilen insanlardır.

Eğer bilmek ile mümkün olsaydı bu konuda yazılan ilk güzel ve yeterli yazıdan ya da kitaptan sonra herkes konuyu bir şekilde çözümlemiş olurdu zaten.

Bilmek ile yapmak arasında bir mesafe var, bu mesafe konudan konuya değişebilir kişi özelinde, bazen yakın bazen uzak, ne zaman bu mesafe kapanmaya başlıyor o zaman geliyor sonuçlar.

Pratik yapmak bu yüzden çok önemli; kişisel gelişimle ilgili egzersizler bu yüzden önemli, ister hayatımızda olan güzel şeyleri düşünmek ve yazmak olsun ister bütçe tutmak olsun bunlar bilmekten yapmaya geçmemizi sağladıkları için önemliler.

Eminim ki hayatınızda değiştirmek istediğiniz şeyler var, hepimizin vardır ve yine çok iyi biliyorum ki aslında ihtiyaç duyduğunuz kaynaklara sahipsiniz, yani nasıl yapmanız gerektiğini büyük ölçüde biliyorsunuz, ama bir şekilde uygulamadan imtina ediyorsunuz.

Olabilir, motivasyon ile ilgili bir konu olabilir, çekindiğiniz veya korktuğunuz bir şey olabilir. Küçük küçük başlayın, ufak zafer adımları belirleyin, yavaş yavaş ilerleyin gerekirse.

Bildiklerini uygulayan kişinin elde edeceği deneyim kitabi bilgiden çok daha etkili olabilir pek çok konuda. Çok okuyan mı bilir çok gezen mi bilir sorusuna benim cevabım çok gezen daha iyi uygular şeklinde oluyor.

Çağımızda bilgiye ulaşmak pek çok konuda çok kolaylaştır, kendi adımı taşıyan web sitesinde farklı kategorilerde tam 1.050 tane yazım var, beş kitabım yayınlandı, başka yazarlar ve eserler var, videolar var, önemli olan öğrendiklerimizi içselleştirebilmek bu da ancak pratik etmekle mümkün olabilir.

Bu yüzden bugün kendinize bir konu seçmenizi istiyorum, bu konu üzerinde bildiklerinizi uygulamaya başlayın bakalım, emin olun 2-3 haftaya kalmadan olumlu sonuçlar elde edersiniz. Uygulamaya başlamak için bütün detayları ile hakim olmayı beklemeyin. Deneyim de öğretici olabilir.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı adını verdiğim bireysel değişim dönüşüm programımın Nisan dönemi kayıtları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

Paylaş

Önerilen Yazılar