BEŞ YIL ÖNCE, BEŞ YIL SONRA – BENİM KONUM HANGİSİ?

BEŞ YIL ÖNCE, BEŞ YIL SONRA – BENİM KONUM HANGİSİ?

İşe giriş mülakatlarında sık yöneltilen sorulardan bir tanesi de bundan beş yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz sorusudur. Benzer soruları koçlukta da kullanırız, örneğin bundan beş yıl sonra nasıl bir hayatınız olmasını arzu ediyorsunuz gibi. İnsan hayatı, çok dar bir zaman kesitinden değerlendirir, bu nedenle yaşadığımız sıkıntıları biraz abartma eğiliminde oluruz, geçici olabileceğini fark etmeyiz çoğu zaman, zihnimizde yapacağımız gelecek yolculukları ve güzel hayaller kurmak farklı bir bakış açısına taşıyabilir bizi.

Bundan beş yıl önceki halinizle konuşma şansınız olsaydı ona neler söylemek isterdiniz? Bir akşam yemeğine çıktığınızı düşünün, karşınızda beş yıl önceki haliniz oturuyor, hem yemek yiyor hem de sohbet ediyorsunuz. Neler anlatmak isterdiniz?

Ben neler söylerdim örneğin: Korkacak bir şey yok derdim, önünde uzanan ve bilinmedik bu yol seni biraz korkutuyor ama merak etme her şey çok güzel olacak, güven ve yavaşça ilerle, merak etme, iyi niyetli olup çok çalışırsan başarılı olacaksın, insanlar seni ve yazılarını çok sevecek derdim.

Peki bundan beş yıl sonraki halim bugün benimle konuşma fırsatı olsaydı bana neler söylerdi; çalışmayı biliyorsun ama dinlenmeyi bilmiyorsun derdi muhtemelen. Önemli olan sağlık, sevgi, aile, huzur, ihmal etme kendini ve sevdiklerini derdi belki de.

Ben beş yıl sonraki halime ne sormak isterdim peki; sadece bir soru hakkım olsaydı? Sahi siz beş yıl sonraki halinize dair en çok neyi merak ediyorsunuz?

İşte bu konu tam da kendinizle veya hayatınızla ilgili olarak en çok üzerinde durmanızı ve çalışmanızı tavsiye edebileceğim konudur.

Beş yıl sonra iş hayatınızın nasıl olacağını merak ediyorsanız bu konu üzerinde yoğunlaşın, ilişkiler konusunda nasıl bir durumda olacağınızı merak ediyorsanız o zaman da bu konu üzerinde durun.

Sağlık, huzur ve sevgi dolu bir geleceğiniz olsun.

Sevgi ile kalın.

Not: Aralık ayı koçluk ön görüşmeleri başlamıştır, bilgi ve kayıt için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar