BENZERSİZ POTANSİYELİNİZLE TANIŞIN


Doğum bir mucize ise yaşam sıradan bir şey olamaz, çünkü mucizeler yarım kalmaz ve unutmamak gerekir belki hiçbirimiz mükemmel değiliz ama hepimiz benzersiziz. Bu sözler bu haftanın yarın’a notları idi. Aslında hepimiz birer mucizeyiz, hayatlarımızdaki her gün de öyle, sadece biraz daha farkındalıkla bakmaya ve potansiyelimizi keşfetmeye ihtiyacımız var.

Koçluk dediğimiz zaman pek çok tanımla karşılaşıyoruz. Potansiyel kelimesinin kullanıldığı bir tanımı da var koçluğun. Koçluk, kişinin içindeki potansiyeli fark etmesini ve kullanmasını sağlamaktır. Hayatını Değiştir isimli ikinci kitabımda potansiyelimizi nasıl artırabileceğimize dair çok sayıda örnek paylaşmıştım. Bu yazımda ise henüz kitabı okuma fırsatı bulamayanlar için kısaca konuyu özetlemeye çalıştım.

Potansiyel hepimizde var, ben hepimizin dünyada en az bir konuda çok eşsiz olduğumuza inanıyorum, bu konuyu bulabilenler genellikle daha başarılı, mutlu ve huzurlu bir hayat sürüyorlar.

Potansiyel hepimizde var ise onu niye tam olarak kullanamıyoruz? Bunun bence en önemli sebebi iletişim kurmaktaki eksikliklerimiz.

İletişim dediğimizde ben bunu öncelikli olarak kendimizle olan iletişimimiz şeklinde ele almayı tercih ediyorum.

Kendimizle olan iletişimimiz, kafamızda dönüp duran düşünceler ve senaryolar ile kendimize gün içinde söylediklerimiz.

Anda kalmayı başaramadığımız her zaman kafamız düşüncelerle doludur, bunu engellemenin bir yolu da yoktur, ama en azından istediğimiz şeyleri, olmasını istediğimiz şekliyle düşünmek mümkündür.

Size keyif verecek bir rüya görecek olsanız bu rüyanın nasıl olmasını istersiniz?

Kendimizle olan iletişimimizde yaptığımız en büyük hata kötü senaryo yazımı. Çok ama çok kötü senaristleriz çoğumuz. Ondan sonra da ortaya çıkan filmi yerden yere vurup duruyoruz.

Olaylara sadece kötü tarafından yaklaşmak potansiyelimizi sınırlar.

Yapmanız gereken şey “Bu senaryom gerçekten %100 doğru mu, başka nasıl ihtimaller olabilir?” sorusunun üzerinde düşünmek ve mümkünse yazmak.

Kafanızın içinde dönüp dolaşan senaryoları şöyle bir masaya yatırın bakalım, başka hangi ihtimaller olabilir, bir düşünün, ancak o zaman potansiyelinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir olasılıklar denizinde yaşıyoruz ve sürekli düşündüğümüz, dikkatimizi verdiğimiz şeyleri yaratma gücüne sahibiz. Kafanızın içinde sürekli dönüp duran felaket senaryolarını değiştirmenin zamanı gelmiş olabilir.

Bir kere kafanızdaki felaket filmini en sonuna kadar izleyin ve bir şekilde ayakta kalacağınızı ve bir çözüm üreteceğinizi görün. Ondan sonra da bunu dengelemek için aynı konuda güzel bir senaryo yazın.

Örneğin beş parasız ortada kalmaktan mı korkuyorsunuz geliriniz tam istediği gibi olduğunda neler yapacağınızı da düşünün.

Bir diğer konu ise kendimizle olan olumsuz iç diyaloglarımız. Bütün gün kendimizle konuşup duruyoruz ve bunu maalesef çok yapıcı bir şekilde yapmıyoruz.

Kendimizi acımasız bir şekilde eleştirmeye yatkınız, diğer insanları bu şekilde yargılamıyoruz genellikle. Kendinizle nasıl konuştuğunuza ve kendinize neler söylediğinize dikkat edin. En sık kullandığınızı olumsuz kelimeleri bulun.

Örneğin kendinize en sık beceriksizsin dediğinizi varsayalım. Bir şekilde ilişkide olduğunuz ancak çok da sevmediğiniz birisinin size beceriksiz dediğini varsayalım, ne yaparsınız. Elbette kendinizi savunursunuz, beceriksiz olmadığınıza dair bütün kanıtları ortaya dökersiniz.

Şimdi kendinize sık sık kullandığınız olumsuz ifadelerle ilgili olarak olası savunmalarınızı not almanızı istiyorum. Bundan sonra kendi kendinize olumsuz şeyler söylerken yakalarsanız bu savunmaları aklınıza getirin ve kendinizi durdurun.

Görmek istediğiniz değişim siz olun, gerisi kendiliğinden gelecektir.

Sevgi ile kalın.

P.S.: Koçluk almak genel olarak özgüveninizi artırır, potansiyelinizi ortaya çıkarmanıza yardımcı olur, erteleme alışkanlığını yenmenize yardımcı olarak isteklerinizi ve hayallerinizi gerçekleştirmenizi kolaylaştırır. Programlar hakkında detaylı bilgi almak için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.