BENİM MOTİVASYONUM NEDİR?

BENİM MOTİVASYONUM NEDİR?

Geçenlerde ticaret yapan bir arkadaşımla sohbet ediyorduk, konu döndü dolaştı, motivasyona geldi, “benim en büyük motivasyonum para” dedi arkadaşım, sonra da ilave etti “muhtemelen bunun yanlış olduğunu söyleyeceksin şimdi bana”. Onu şaşırtan bir cevap verdim, “hayır, hiç öyle düşünmüyorum, para bence de önemli bir motivasyon kaynağı, önemli olan kişinin kendisini motive eden şeyleri bulması ve bunun peşinden gitmesidir, hayatımızın belli dönemlerinde bu kaynaklar değişebilir de.”

Peki sizin motivasyonunuz nedir? Bunu iki anlamda ele alabiliriz, birincisi genel olarak sizi motive eden şeyler neler diye düşünebiliriz, sabahları yataktan hevesle kalkmanızı sağlayan şeyler neler olabilir, aşık olduğunuz kişiyi görecek olmak, bir seyahate çıkacak olmak, arkadaşlarla görüşecek olmak gibi.

Daha sonra dar kapsamda ele alabiliriz, örneğin işinizle ilgili sizi motive eden şey ya da başarılı hissettiren şeyler neler olabilir? Bu soruların önemli olduğunu düşünüyorum, motivasyon kaynaklarımızı açığa çıkardığımızda iki şey birden olur, bu kaynakların peşinden giderek hedeflerimizi gerçekleştirebiliriz ya da bunlar benim için yeterince iyi değil diyerek farklı motivasyonlar oluşturmaya çalışabiliriz.

Örneğin yaptığımız işe ya da hayatımıza başka insanlara yardım etmek ya da dünyaya olumlu bir katkı sağlamak gibi motivasyonlar ilave edebiliriz.

Kısa vadede daha etkili olan mevcut motivasyonların peşinden gitmektir, orta ve uzun vadede ise motivasyonlar değişebilir, değiştirilebilir.

Yeni yerler keşfetmeyi, öğrenmeyi, kendinizi geliştirmeyi seviyorsanız ve bunlar sizi motive ediyorsa hayatınızı bu doğrultuda yeniden dizayn etmeniz biraz zaman alabilecektir, ama sizi neşelendiren motivasyonları keşfettiğinizde hayata farklı bir gözle bakmaya başlarsınız.

Geçenlerde bir kitapta gözüme çarpmıştı bu soru ve çok hoşuma gitti, sizi neşelendiren şey nedir, işte bunu bulun ve peşinden gitmeye çalışın.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar