BELİRSİZLİK MUTLULUĞU ARTIRABİLİR Mİ?

BELİRSİZLİK MUTLULUĞU ARTIRABİLİR Mİ?

Kişisel gelişimdeki en önemli konu başlıklarından bir tanesi de anda kalmak konusudur. Çok basit bir şekilde tarif edecek olursak; o an her ne yapıyorsak ona odaklanmak ve başka bir şey düşünmemek diyebiliriz, elbette bununla birlikte içinde olduğumuz anın farkındalığı ve keyif almak da önemlidir. Yeni kitabımda bu konuyu geniş kapsamlı olarak ele aldım; bu yazıda konunun farklı bir yönüne dikkat çekmek istiyorum sadece.

Anda kalmak için zihnimizin geçmişe ve geleceğe yolculuk yapması yerine içinde olduğumuz zaman diliminde kalmayı seçmesi gerekir. Peki hiç düşündünüz mü zihnimiz niye bu kadar geleceğe yolculuk etmeye meraklıdır?

Belirsizliğe dayanamayız da ondan; hepimizin belirsizliğe karşı toleransı düşük. Bu nedenle belirsizliğe tahammülü olmayan zihin yapımız geleceğe yolculuk ediyor ve genellikle de kötü bir senaryoyu bulup getiriyor önümüze, en kötü bu olur diye, en kötüyü bile belirsizliğe tercih etme eğilimindeyiz maalesef.

Zihninizi zaman içinde eğitebilirsiniz; geleceğe yaptığı yolculuklarda süreyi kısaltın en azından; başlangıçta bir yıl ve ötesini, sonra altı ay ve ötesini, üç ay ve üzerindeki zamanları düşünmeyi bırakın.

Ayrıca sürprizlere izin verin ve onları takdir edin. Her şeyi önceden görüp planlayabilmek istiyoruz. Oysa hayattan en çok keyif aldığınız anları düşündüğünüzde bunların daha çok sürpriz anlar olduğunu fark edip şaşırabilirsiniz. Bir açıdan bakıldığında mutluluk planlanamaz.

İnsanın istekleri ve planları olması harika bir şeydir. Benim de yapmak istediklerim ve bunlara dair planlarım var. Diğer yandan siz planlarınız değil planlarınız sizi yönetmeye başladığında hayatınızı bir yapılacaklar listesi şeklinde yaşamaya başlar ve fazla keyif almazsınız.

Hayatınızda biraz belirsizliğe izin verin, gelecek konusunda esnek olun ve korkmayın. Korkulacak bir şey yok korkunun kendisi dışında. Bugüne kadar başınıza gelen olaylarla bir planınız olmasa bile bir şekilde başa çıktınız, bundan sonra da öyle olacak.

İnsan aslında hayatta kalmaya ve mutlu olmaya programlanmıştır. Bunun farkına varabilmek için hayata ve bize getirdiklerine biraz daha esnek yaklaşmak, belirsizliğe izin vermek gerekir.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar