BEKLENTİSİZLİĞE ULAŞMAK

BEKLENTİSİZLİĞE ULAŞMAK

Geçenlerde bir Yarına Not paylaşmıştım; en güzel şeyler onları hiç beklemediğimiz zamanlarda gerçekleşebilir şeklinde idi, bugün bu konuyu biraz açmayı düşündüm, çünkü beklentisizlik önemli bir konu bence.

Her şeyden önce şunu söylemek isterim; ben gerek kendi hayatımda gerekse koçluk çalışmalarında dengeye özel bir önem veririm; bir konuyu genellikle denge başlığı altında incelerim. Buradan başlayacak olursak; beklentisizlik hayattan veya insanlardan hiçbir beklentimiz olmaması şeklinde algılanmamalı, çünkü o zaman hayatın anlamında bazı eksiklikler ortaya çıkabilir, hiçbir şey beklememek mümkün değil, ister istemez beklentilerimiz olacak, beklentilerin sıfıra inmesi bence güzel bir şey de olmayabilir.

Şimdi bunun tam tersine bakalım bir de; aşırı beklenti hali, yani pek çok konuda beklenti içinde olmak, sürekli beklentiye girmek ve hatta gerçekçi olmayan beklentilerle hayatımızı yaşamaya çalışmak gibi. Emin olun bu da çok yorucu ve tatminden uzak bir yaşam biçimi olacaktır.

O halde ne yapmalıyız; iki uç noktadan da kaçınarak ortalarda bir yerlerde (tam ortası olması da gerekmiyor) kendimizin dengesini bulmalıyız beklenti konusunda.

Beklenti konusu niye bu kadar önemli? Mutluluğun bir tanımı var, mutluluk beklenti ile gerçekleşen arasındaki farktır, yani beklentim gerçekleşirse veya daha iyisi olursa anlık mutluluk anlamında bir tatmin yaşıyorum, beklentim gerçekleşmezse de anlık mutluluk anlamında kendimi üzgün hissedebiliyorum.

Bu yüzden gerçekçi beklentiler oluşturabilmek önemli, bunu beklentisizliğe ulaşmaya tercih edebilirim açıkçası. Gerçekçi beklenti nasıl oluşturulur derseniz bu kişi özelinde değişir ve gerçek hayat bilgisi ve deneyimi ile olur biraz da. Yine de bir fikir edinmek isterseniz geçenlerde yazmış ve yayınlamış olduğum ölçülebilir riskler almak isimli yazımı okumanızı isterim, oradaki genel mantığı buraya da biraz uygulayabiliriz çünkü.

Hayatımızı yaşarken hep isteklerimiz olacak, dolayısı ile beklentilerimiz de olacak, diğer yandan bir şeyi isterken zaten sahip olduğumuz şeyleri gözden kaçırmamalı, büyük resmi görebilmeli ve isteğim gerçekleşmezse hayatım hiç güzel olmayacak şeklinde düşünmemeyi başarmalıyız, beklenti konusunun kalbi burada bence.

Güzel bir hayatım var, isteklerim, beklentilerim gerçekleşirse daha da güzel olabilir ama şart değil şeklinde düşünebilmek, içimizden gelerek buna inanmak çok önemli.

Bir de zamanlama konusu var, beklentiler ile ilgili gördüğüm en büyük hata, beklentinin doğru olması, zaman hedefinin çok iddialı olması, üstelik hemen hemen her konuda bu böyle. Çoğumuz bazı şeyleri değiştirmek veya elde etmek için sandığımızdan ya da olmasını istediğimizden daha fazla zamana ihtiyaç duyabiliyoruz, lütfen bunu da gözden kaçırmayın.

Son olarak şunu söylemek isterim, dengeyi kaçırmadıkça beklentiler güzeldir, ama hayatınızı beklentilerinizin yönetmesine de izin vermeyin, elinizde olanların güzelliğinin farkında olarak ve biraz fazla zaman alabileceğini düşünerek istemeye ve beklemeye devam edin.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Şubat ayı kayıtları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

Paylaş

Önerilen Yazılar