BEKLENTİLERİ YÖNETMEK


Gerçekleşen ile beklenti arasındaki fark çoğu zaman mutluluğu belirler. Eğer beklentiniz kadar veya onun üzerinde bir gerçekleşme yaşarsanız mutlu olursunuz. Diğer yandan; gerçekleşen durum beklentinin altında kalırsa bu mutsuzluğa yol açabilir.

Çok basit bir örnekle başlayalım, diyelim ki İstanbul’da yaşıyorsunuz, Anadolu Yakası’ndan Avrupa Yakası’na araba ile geçeceksiniz, yolculuk bir saat sürdü. Eğer sizin beklentiniz 45 dakika ise yolculuk süresini uzun bulabilirsiniz ve bu sizi kızdırabilir, mutsuz edebilir. Eğer beklentiniz 1 saat 15 dakika civarında ise yolculuğu 1 saatte yaptığınız için sevinip mutlu olabilirsiniz.

Daha geniş bir çerçeveden bakalım şimdi de. Bugünden başlayarak bir hafta boyunca her gün için 10 üzerinden bir mutluluk puanı verin; 10/7, 10/5, 10/8 gibi. Sonra geriye dönüp o günleri daha detaylı olarak değerlendirin, beklentilerinizin veya fazlasının gerçekleştiği günlerde puanlarınızın daha yüksek olduğunu fark edeceksiniz.

Peki, gerçekçi beklentiler nasıl oluşturulabilir? Burada çıtayı ne çok yükseğe ne de çok aşağıya koymak gerekir. Çocuklar oyun oynarken bunu çok güzel yaparlar, oyundan keyif almak için oyunun ne çok kolay ne de çok zor olması gerekir. İşte biz de bir denge modeli yaratmalıyız.

Diğer insanlarla ilgili beklentilerimizi oluştururken özellikle dikkat etmeliyiz. Onların sizin gibi olmayacağını/olmak zorunda olmadıklarını kabul ederek işe başlayın. “Eğer ben olsaydım şöyle söylerdim/şöyle yapardım” diye beklenti oluşturuyorsanız bir ölçüde mutsuzluğu davet ettiğinizi söyleyebilirim.

İkinci bir konu da beklenti oluştururken konunun ne kadarı benim elimde/benim kontrolümde hesaplaması yapmaktır. Eğer her şey benim elimdeyse (en azından eylem adımları anlamında) daha gerçekçi bir beklenti oluşturabilirim. Benim elimde olmayan, başkalarının da bir şeyler yapması gereken kısımlar çoksa bu hususa dikkat etmem gerekir beklenti oluştururken.

Beklentileri yönetmek bir ölçüde hayatı ve mutluluğu yönetmektir. Beklentilerinizi gerçekçi bir şekilde yöneteceğiniz mutlu günler diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Not: Ocak ayı koçluk ön görüşmeleri devam etmektedir, randevu için lütfen [email protected] adresine mail atın.

Paylaş