BEKLENTİLERİ YÖNETMEK VE ESNEK OLABİLMEK

BEKLENTİLERİ YÖNETMEK VE ESNEK OLABİLMEK

Geçenlerde bir arkadaşım ile sohbet ediyorduk, bana biraz mutsuz olduğundan bahsetti, koçluk yapmadan duramadım ve görünenin altındakini biraz aralamaya çalıştım, beklentileri gerçekleşmediği zaman daha mutsuz oluyordu arkadaşım, hepimiz gibi. Bu durumda beklentilerimizi nasıl oluşturduğumuz ve beklentilerimizin ne kadar geçekçi olduğu konusu önem kazanıyor. Arkadaşımla paylaştıklarımı size de anlatmak istedim.

Gerçekleşen ile beklenti arasındaki fark çoğu zaman mutluluğu belirler. Eğer beklentiniz kadar veya onun üzerinde bir gerçekleşme yaşarsanız mutlu olursunuz. Diğer yandan; gerçekleşen durum beklentinin altında kalırsa bu mutsuzluğa yol açabilir.

Çok basit bir örnekle başlayalım, diyelim ki karnınız acıktı, lokantaya girdiniz ve sipariş verdiniz, gelmesi 20 dakika sürdü, eğer sizin beklentiniz 10 dakika ise süreyi uzun bulabilirsiniz ve bu sizi kızdırabilir, mutsuz edebilir. Eğer beklentiniz 30 dakika civarında ise yemeğinize 20 dakikada kavuştuğunuz için sevinip mutlu olabilirsiniz.

Peki, gerçekçi beklentiler nasıl oluşturulabilir? Burada çıtayı ne çok yükseğe ne de çok aşağıya koymak gerekir. Çocuklar oyun oynarken bunu çok güzel yaparlar, oyundan keyif almak için oyunun ne çok kolay ne de çok zor olması gerekir. İşte biz de bir denge modeli yaratmalıyız.

Diğer insanlarla ilgili beklentilerimizi oluştururken özellikle dikkat etmeliyiz. Onların sizin gibi olmayacağını/olmak zorunda olmadıklarını kabul ederek işe başlayın. “Eğer ben olsaydım şöyle söylerdim/şöyle yapardım” diye beklenti oluşturuyorsanız bir ölçüde mutsuzluğu davet ettiğinizi söyleyebilirim.

Bununla bağlantılı ikinci bir konu da beklenti oluştururken kurallarınızı ve prensiplerinizi biraz esnetmeniz ile ilgilidir. Her konu ile ilgili katı kurallarınız ve prensipleriniz varsa, seven kişi şöyle yapmalıdır, amir böyle davranmalıdır, dost böyle söylemelidir gibi, biraz esnek yaklaşmayı deneyin, beklentinizi kendi kurallarınıza dayanarak oluşturmayın.

Bir toplum içinde yaşıyoruz, herkesin farklı özellikleri, prensipleri var, esnek olabilmek önemli. Esnek olabilmek için güvenmek gerekiyor, bu da ayrı bir yazının konusu olsun.

Beklentileri yönetmek bir ölçüde hayatı ve mutluluğu yönetmektir. Beklentilerinizi gerçekçi bir şekilde yöneteceğiniz mutlu günler diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Paylaş