BEKLENTİLER KONUSUNDA HER ŞEY

BEKLENTİLER KONUSUNDA HER ŞEY

Beklentiler hayatımızı yönetirler. Beklentileri çok kabaca dört alana ayırmak mümkündür.

Hayattan beklentilerim

Kendimden beklentilerim

Diğer insanlardan beklentilerim

Diğer insanların benden beklentileri

Hayattan beklentiler konusunda gerçekçi olmayı öneriyorum. Bu önerimin bir temeli var. İnsanın mutluluğu gerçekleşen ile beklenti arasındaki farktan kaynaklanır. Çok basit bir örnek vereyim, bir tanıdığınız size maddi yardımda bulunacağını söyledi, kafanızda bin TL yardım eder diye düşündünüz, 500 TL verirse mutsuz olabilirsiniz tamamen havadan gelmesine rağmen.

Dolayısı ile zaman zaman hayattan olan beklentilerimizi gözden geçirmekte yarar vardır.

Kendimden olan beklentilerim konusu da çok önemli, çünkü kendime olan sevgimi, saygımı ve güvenimi belirleyen faktörlerden bir tanesi de bu, belki de en önemlisi. Yaptığım hiçbir işten tatmin olmayıp sürekli çıtayı yükseltirsem yani kendimden olan beklentilerimi hep çok yüksek tutarsam bunun getireceği tatminsizlik hissi ile baş etmem de git gide zorlaşır.

Diğer insanlardan olan beklentilerim de önemli bir konudur, çünkü ilişkiler dediğimiz hayatın temel alanlarından birisi üzerinde çok büyük etkisi olur. Diğer insanlardan olan beklentilerimiz ile ilgili aklımızda tutmamız gereken konu bunun bizim kontrolümüzde olmayan bir alan olduğu gerçeğidir.

Diğer insanların bizden beklentileri ise en çok dikkat etmemiz gereken alanlardan bir tanesidir. Siz kendi hayatınızı hayattan olan beklentilerinize ve kendinizden olan beklentilerinize göre yönetmelisiniz, bu denklemin içine diğer insanların sizden olan beklentilerini yerleştirirseniz hedefe ulaşmanıza rağmen mutsuz olabilir ve bu benim yaşamak istediğim hayat değildi diyebilirsiniz.

Çok önemli ve geniş kapsamlı bir konuda sadece ana başlıklar itibarıyla kısa bir yazı yazdım, gerekirse ileride her bir alt başlık için daha detaylı yazılar paylaşırım.

Sevgi ile kalın.

Paylaş