BEĞENDİĞİMİZ BİRİSİNİN “DOĞRU” KİŞİ OLDUĞUNU ANLAMAK

BEĞENDİĞİMİZ BİRİSİNİN “DOĞRU” KİŞİ OLDUĞUNU ANLAMAK

İlişkiler üzerine yaptığımız çalışmalarda bu konu başlığı sıklıkla karşımıza çıkıyor, beğendiğim birisi var, bu kişi benim için “doğru” kişi mi değil mi? Elbette kişi özelinde incelenmesi gereken bir durum, yine de genel olarak dikkat edilebilecek bazı hususları paylaşmak isterim.

“Doğru” kişi dediğimizde ben hem akıl ve mantığa hem de duygulara hitap eden kişiyi anlıyorum. Denge kavramı burada da karşımıza çıkıyor, elbette karşımızdaki insandan hoşlanıyor olmamız, ona karşı güçlü duygular besliyor olmamız önemli bir artı veya avantaj. Aşk, sevgi, hoşlanma veya çekim ne ad verirseniz verin bunun mutlaka mevcut olması gerekiyor bana göre. İlaveten bunun karşılıklı olması da çok önemli, benim hissettiklerimi karşımdaki kişi hissetmiyorsa zaman içinde hissedeceğine güvenerek ilerlemek zor olabilir.

İşin duygular ile ilgili kısmı tamam ise, yani karşılıklı olarak birbirimizi seviyorsak o zaman işin biraz da mantık tarafına bakmak gerekecektir. Mantık derken lütfen yanlış anlamayın, hangi mesleği yaptığı, ayda ne kadar para kazandığı ya da banka hesabında ne kadar birikimi olduğu gibi bir şeyden bahsetmiyorum, açıklayacağım.

Değerler dediğimiz bir kavram var, bir veya iki kelime ile ifade ettiğimiz ve hayatımızı sürdürürken önem verdiğimiz pusulamız özelliğinde kavramlar bunlar, örneğin özgürlük, saygı, keyif almak, iletişim veya başarı gibi. İşte bu değerlerimizle uyumlu olabilecek, hayata bizim değerlerimize yakın pencereden bakan birisi ile birlikte olmayı tercih edebiliriz, mantık derken daha çok bunu söylemek istiyorum.

Bu konu şu yüzden önemli, aşık olmak harika bir şey, karşılıklı olması daha da güzel, diğer yandan iki insanın birbirine aşık olması bu insanların uzun ve mutlu bir ilişkileri olacağı anlamına gelmez, sevginin üzerine bazı değerler ilave etmek gerekir, bunlar saygı ve güven ile başlar ve benzer kavramlarla devam eder.

Karşımdaki insan benim için doğru insan mı sorusunu sorarken bütün bunları birlikte değerlendirmeliyiz, hem çok sevdiğimiz hem de yakın arkadaş olabileceğimiz kişiler elbette ilişkiyi kolaylaştıracaktır.

Bu kişiye çok benzeyen neredeyse bire bir aynı olan bir kişi sizin çok yakın bir dostunuzla evlenmek istiyor olsaydı ve dostunuz sizin bu konudaki fikrinizi öğrenmek isteseydi ona ne söylerdiniz? Eğer gönül rahatlığı ile evet bu kişinin senin için doğru kişi olduğunu düşünüyorum diyebilecekseniz o zaman karşınızdaki insanın doğru insan olması ihtimali yüksek demektir.

İlişkiler konusu sadece bu tarz genel yaklaşımlarla ele alınamayacak kadar özel ve karmaşık olabilir, görüşlerimi bu kapsamda değerlendirin lütfen.

Sevgi ile kalın.

Not: İlişkiler hakkında koçluk almak isterseniz bana [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

Paylaş