BAZEN KÖTÜ BAŞLAR İYİ BİTER

BAZEN KÖTÜ BAŞLAR İYİ BİTER

Çoğumuz biraz mükemmelliyetçi bir yapıya sahibiz, bir şeyin nasıl olması gerektiğine dair fikirlerimiz var. Bu nedenle olsa gerek iyi başlangıçların önemli olduğunu düşünüyoruz, nasıl başlar ise öyle gider anlayışı oldukça hakim.

Peki biraz da gerçekçi olalım, her konu ile ilgili olarak her zaman ve her şart altında iyi bir başlangıç yapmak ne ölçüde mümkün? Bence ihtimaller yarı yarıya gibi. O halde iyi başlayamadım diye başladığım işleri yarım mı bırakacağım ya da başarı ihtimalimin düşük olduğunu en baştan kabul mu edeceğim? Hayır, çok mantıklı değil.

Sizden bugün biraz geçmişinizi düşünmenizi istiyorum, kötü başlayıp iyi sona eren projelerinizi şöyle bir düşünün, eminim çok sayıda bulacaksınız.

Geçenlerde bir görüşme yapıyorduk, gerçekten olabilecek en kötü şekilde başladık, sonra biraz konsantrasyon ve özveri ile çok daha farklı bir noktaya geldik ve görüşme güzel bir şekilde tamamlandı.

Diyelim ki bu hafta diyet yapmaya karar verdiniz ve haftanın ilk 3 günü istediğiniz performansı sergileyemediniz, o halde ne yapalım, haftanın kalanını çöpe mi atalım? Bir şeylerin kötü başladığı halde iyiye doğru gelişebileceğine inanırsak işimiz kolaylaşır.

Birkaç yıl önce bir danışanım vardı, günü kötü başlarsa günün tamamının kötü geçeceğine inanıyordu, ona aksi yönde örnekleri sorduğumda hiç olmadığını söyledi. Bizim bu konuşmayı yaptığımızın ertesi günü kendisi için çok önemli bir toplantıya yetişmeye çalışırken ayakkabısının topuğu çıkmış ve toplantıya o şekilde girmek zorunda kalmış, toplantı çok iyi geçmişti ve danışanım bu konudaki inancını değiştirmeyi başarmıştı.

İyi başlayan her şey iyi sona erecek diye bir şey olmadığı gibi, kötü başlayan şeylerin iyi bir şekilde sona ermesi de gayet mümkündür. En yakın arkadaşlarımdan birisi ile ilk tanıştığımız gün çok şiddetli bir kavgaya tutuştuğumuzu net olarak hatırlıyorum, bugün çok iyi iki dostuz.

Bugünlerde hayatta bazı şeyler tam olarak istediğiniz gibi gitmiyorsa, iyi başlamadığınızı düşünüyorsanız bu yazıda yazdıklarımı düşünün lütfen, her zaman bir şeyleri değiştirmek mümkündür, yeter ki siz olacağına inanın ve o yönde adımlar atın.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Kış Dönemi kayıtları başlamıştır, bilgi ve kayıt için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

Paylaş