BAZEN KARAR ALMAK, YAPMAKTAN DAHA ZOR OLABİLİR


Hepimizin henüz gerçekleşmemiş istekleri ve hayalleri var. Bir yandan da hayat akıp gidiyor. Geçmişe dönüp baktığımda gerçekleşen ve gerçekleşmeyen hayallerim arasında tek bir fark olduğunu görüyorum. Güçlü bir şekilde karar aldığımda hayallerim gerçekleşmiş. Bu nedenle bugünkü yazımı bu konuya ayırdım, güçlü kararları nasıl alabiliriz?

Güçlü bir karar almak demek çoğu durumda mevcut konfor alanının dışında düşünebilmek demektir. Rutini kırma cesareti göstermektir. Ben bunu farklı seçeneklerimin neler olabileceğini düşünerek yapıyorum. Üç ayda bir, altı ayda bir hayatımı ve hayallerimi masaya yatırıp alternatiflere şans vermeye çalışıyorum. Koçluk yaparken danışanlarıma da farklı seçeneklerin neler olabileceğini buldurmaya çalışıyorum. Siz de bugün düşünün lütfen, yapmak istediğiniz şeyler için ne gibi farklı seçenekleriniz olabilir?

Geriye dönüp baktığımda güçlü bir karar aldığım dönemlerde kendime zaman ayırmış olduğumu fark ediyorum, size de kendinize zaman ayırmanızı öneriyorum, her gün 15-20 dakika hayatınız hakkında düşünün ve aklınıza gelenleri yazın lütfen. İlk kitabım Hayatını Seç’te bu amaçla hazırlamış olduğum tablolar ve listeler de işinize yarayabilir.

Daha sonra hayalleri planlara dönüştürmek safhası geliyor. Sadece bu konu ile ilgili yazmış olduğum yakın tarihli bir yazı var, lütfen web sitesinden okuyun. Bir insanın hayalini gerçekleştirebilmesi için hayaline inanması gerekir. Hayalimize inanabilmek için de onu bir ölçüde plana dönüştürmüş olmalıyız.

Sonrasında yapmak istediğiniz şey her ne ise bilgi toplamaya çalışın. Bu bilgiler teorik bilgiler olabileceği gibi sizin yapmak istediğiniz şeyi gerçekleştirmiş olan insanlarla yapacağınız keyifli sohbetler de olabilir. Merak etmek ve bilgi toplamak hayalinizi gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğunuz cesareti size kazandıracaktır.

Artık güçlü bir karar almaya hazırsınız. Yapacağınız değerlendirmeden sonra tek başınıza güçlü bir karar alacaksınız ve ondan sonra hayaliniz çok daha kolay gerçekleşecek. Kendi içinizde netleşince diğer insanların ne düşündüğü de artık eskisi kadar önemli olmayacaktır.

Her zaman çok kolay olmayabilir ama güçlü bir kararla çıkılan yolculuklarda hayaller gerçeğe dönüşür. İnsanın hayal ettiği bir şeye ulaşmasının verdiği his çoğu zaman muhteşemdir. Kendinize, diğer insanlara ve dünyaya bakışınız değişir, bu da sizi bambaşka bir insan haline getirebilir. Hayaller ve yolculuk, insana kattıklarıyla onu zenginleştirir.

Hayallerinizin peşinden gitmeyi lütfen bırakmayın, bahaneleriniz olduğunu biliyorum, hepimizin var, gelecek kaygısı, korkularımız…Karar verin ve güçlü bir adım atın, siz ve hayalleriniz buna değersiniz.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven − 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.