Geçtiğimiz hafta bir Yarına Not paylaşmıştım; “hayatında yeni bir dönemin başlamasına hazırsan o da başlamaya hazırdır” şeklinde idi, bugün de bu konu hakkındaki düşüncelerimi paylaşmak istedim sizlerle. Yılbaşı yaklaşırken bir şeylere başlamak isteyen kişilerin sayısı oldukça fazla, bunu koçluk almak isteyen kişilerin sayısındaki artıştan da fark edebiliyorum, diğer yandan benim görüşüme göre siz eğer başlamaya hazırsanız her zaman güzel değişimleri başlatabilirsiniz, bunu için özellikle hazır olmayı veya belli bir tarihi beklemeye gerek olmayabilir.

Her şeyden önce yaşamın kısa olduğunu düşünüyorum, zaman çabuk geçiyor, sadece bu nedenden dolayı bile bizim için önemli olan konularda bir adım atmak için hazır olmayı beklemek bana çok anlamlı gelmiyor.

Ayrıca işin bir de şöyle bir kısmı var, sürekli olarak değişen bir dünyada yaşıyoruz, biz değişiyoruz, çevresel şartlar değişiyor, hiçbir şey sabit değil, hal böyle olunca şartların tam olarak bizim istediğimiz gibi olacağı bir an çoğu zaman oluşmayabiliyor.

Ben biraz da yolun yola çıktıktan sonra aydınlandığını düşünüyorum, kısa bir değerlendirme aşamasından sonra eyleme geçmek ve oluşan durumlara gör kararlar alıp yeni rotalar belirlemek bana daha doğru geliyor.

Hazır olmak dediğimiz şeyi iyi tarif etmek gerekiyor ayrıca, çoğu zaman gözden kaçırdığımız bir nokta da şu, hazır olunca yani kendimi iyi hissedince başlayacağım diyen kişilerin çok önemli bir bölümü bir şekilde kendilerini tam hazır hissetmeden başladıklarında başlamanın gücü ve motivasyonu ile kendilerini harika hissetmeye başlıyorlar.

Dolayısı ile biraz iddialı bir cümle olacak belki ama başladığınızda hazır olacaksınız bile diyebiliriz.

Başlamaya bu kadar çok anlam yüklememek gerekir belki de, başlamak elbette önemli, gerçekleştirmenin ilk aşaması, her yolculuk ilk adımla başlıyor, bunların hepsine katılıyorum, diğer yandan devam edebilmek çoğu zaman başlamaktan daha önemli ve bir şeyleri başaran insanlar bu devam etme becerisine sahip olanlar arasından çıkıyor.

Ben bir başlarsam gerisi gelir diyorsanız o halde lütfen başlayın, bunun için bir işaret beklemeyin, belki de işaret daha sonra bir yerlerde gelecektir.

Sizin için önemli olan değişimleri ertelemeyin ve başlayın lütfen kendinizi tam olarak hazır hissetmeseniz bile.

Sevgi ile kalın.

Not: Bu konuda profesyonel destek almak isteyen kişiler kişiye özel yılbaşı çalışmama veya Mutlulukla Değişim Programına katılabilirler, bu konular ile ilgili bilgi almak için bana mert.cuhadaroglu@gmail.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.