BAŞIMIZA GELENLERE NASIL TEPKİ VERİYORUZ?

BAŞIMIZA GELENLERE NASIL TEPKİ VERİYORUZ?

Hayat dediğimiz şey kocaman karışık bir sistem, bu sistemin içinde küçücük bir yer kaplıyoruz birey olarak. Yaşamımızda pek çok olay ile karşılaşıyoruz, bu olayların bir bölümünü biz belirliyoruz ama tamamı üzerinde kontrol şansımız yok. Bizim dışımızda o kadar çok faktör var ki, bunları kontrol etmek mümkün de değil zaten. O halde ne yapabiliriz? Yapabileceğimiz tek şey karşılaştığımız olaylarda nasıl tepki vereceğimizi seçmek olabilir.

Genel bir şey söyleyecek olursam hayatımızı büyük ölçüde başımıza gelenlere verdiğimiz tepkiler belirler aslında. Eğer enerjimiz yüksekse, kendimizi iyi hissediyorsak, geleceğe dair umutlu isek aynı olaya daha farklı bir tepki veririz, bunların tersi geçerliyse yani enerjimiz düşük ve kendimizi çok da iyi hissetmediğimiz bir ana denk geldiyse küçük bir olayı bile büyütme eğiliminde olabiliriz.

Bunun için insanın en büyük sorumluluklarından bir tanesi de nasıl hissettiğine dair sorumluluğudur. Elbette zaman zaman üzüleceğiz, enerjimiz düşecek, belki kızacağız, ama genel olarak bakıldığında hayata karşı umutlu ve inançlı bir tutum oluşturabiliriz.

Hayat şartları herkes için aynı değil ama benzer ve bu benzer şartlara nasıl tepki veriyoruz, işte bu kısmı çok önemli.

Yaşanan salgın hepimizi belli ölçülerde zorluyor, örneğin hafta sonları 56 saatliğine eve kapanıyoruz. Peki bunu nasıl karşılıyor ve neler yapıyoruz. Bazı insanlar çok keyifli zaman geçirirken diğerlerinin çok sıkılıyor olmasını nasıl açıklamalıyız?

Şikayet ederek, endişe ve kaygı duyarak da zamanı geçirebiliriz, elimizden geldiği ölçüde umutlarımızı koruyarak keyif almaya da çalışabiliriz. Siz hangisini tercih ediyorsunuz?

Aynı olayı yaşayan iki kişinin daha farklı tepki vermeleri daha farklı düşüncelere sahip olmalarından ve bu düşüncelerin farklı duygular oluşturmasından kaynaklanır. Gün içinde neler düşünüyorsunuz? İşte bu düşüncelerin farkında olmak güzel bir başlangıç noktası olabilir. Düşünce duyguyu belirler, duygu da davranışı etkiler.

Başımıza gelen şeylerle ne yapmayı seçtiğimiz hayatımızın en önemli seçimi olabilir mi?

Sevgi ile kalın.

Paylaş