BAŞARMAK ÜZERİNE


Geçenlerde uzun zamandır görmediğim bir arkadaşım ile karşılaştık, kahve içip biraz sohbet ettik. “Sana bir şey sormak istiyorum” dedi, “elbette” diye yanıtladım. “Bundan yaklaşık 3 yıl önce kurumsal iş hayatından ayrılmaya karar verdiğinde seninle konuşmuştuk ve bana sevdiğin işi yaparak geçimini temin edebilirsen başarmış olacağını söylemiştin, durum bu açıdan nasıl, başardın mı?” diye sordu.
Kısa bir an için düşüncelerim geçmişe ışınlandı, evet bu amaçla yola çıkmıştım ve çok net bir şekilde başarmıştım ama bir şeylerin eksik olduğunu hissettiğimi söyledim, şaşırdı. Açıklamama devam ettim “kendime koyduğum hedeflerin üzerine çıktım, ama daha fazla insanın hayatına dokunmak, daha da güzel işler yapmak istiyorum”.
Bir döngü var, bir hedef koyuyorum, ona dair stratejiler ve planlar hazırlıyorum, eyleme geçiyorum, gerekirse yolda değişiklikler yapıyorum, başarınca da yeni bir hedef belirliyorum. Sonu yok, ben başardım diye oturamıyorum. Bilmiyorum, yapım böyle herhalde.
40’lı yaşlar insanın üretkenliğinin tavan yaptığı yıllar, unumu eleyip eleğimi asamam, ileriye doğru devam edeceğim. Ama artık bunu biraz farklı şekilde yapacağım sanırım.
Beni çok yakından tanıyan bir başka arkadaşım bu esnada bana mail attı, 2015 yılına dair hedeflerin, planların hazır mı, bu yıl neler yapmayı düşünüyorsun diye.
Ona verdiğim cevabı sizinle de paylaşmak istiyorum. Detaylı bir planım yok ilk defa, açık bir zihinle güzel olasılıklara odaklanıp fırsatları değerlendirmeye çalışacağım. Kendime ve sevdiklerime zaman ayırmaya çalışacağım. Genel bir yön duygum var ama detaylara inmiyorum bu kez, doğru yolda ilerliyorsam olumlu tesadüfler peşimi bırakmaz zaten, biliyorum.
Artık yeni bir başarı tanımım var, “başarmak, başarmayı düşünmeden yol almaktır”.
Hepinize başarılarla dolu güzel günler diliyorum.
Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.