BAŞARMAK İÇİN FARKLI BİR BAKIŞ AÇISI


Sırtüstü yere uzandım ve doktorumun tavsiye ettiği şekilde mekik çekmeye başladım. Yirminciden sonra çok yoruldum, bir tane daha yapacak halim kalmadığını hissettim. Tam o sırada yanımda olan arkadaşım “daha fazlasını yapabileceğini biliyorum” dedi. Ona bunun mümkün olmadığını söylemeyi düşünürken bana eğer fazladan 5 tane daha yaparsam 50 TL; 10 mekik daha çekersem 100 TL vereceğini söyledi, 5 tane daha yaptım.
Bu hikayeyi şu nedenle anlattım, hepimizin sınırları aslında tahmin ettiğimizin biraz daha ötesinde, bazen hatta çok daha ötesinde. Bugünden itibaren sizin için çok önemli olan bir şeyi gerçekten başarmak istediğinizde kendinize bunu hatırlatmanızı istiyorum, kendimi biraz daha zorlayabilirim.
Kilo konusu üzerinde çalıştığım bir danışanım vardı, aşırı kilolu idi, doktor, diyetisyen ve spor hocasının yanı sıra iki haftada bir bana geliyordu. Bir yılda 30 kg vermek gibi bir hedefi vardı, ilk ay hiç kıpırdama olmadı, yapması gerekenleri çoğu zaman uygulamıyordu. Bir gün ona eğer bir yıl içinde 30 kg veremezsen birisi seni öldürecek olsaydı bu kiloları verebilir miydin, yapman gerekenleri yapar mıydın diye sordum. Bir süre düşündü ve evet sanırım o zaman yapardım diye cevap verdi.
Bu örnekte de görüldüğü üzere aslında tahmin ettiğimizden daha fazla potansiyelimiz var. Aynı örneği kendi üzerimde de uygulayabilirim. Şu anda koçluk yaptığım x sayıda danışanım var, her gün bir yazı yazıyorum, ayrıca yılda bir kitap yayınlıyorum. Bunun tam iki katını yapabilir miyim diye sorsanız cevabım ilk önce hayır olacaktır.
Peki, hayatım buna bağlı olsaydı yine de yapamaz mıydım? Yok, o zaman ne yapar eder bir yolunu bulur ve yaptıklarımı ikiye katlardım.
Belki sizin de ihtiyaç duyduğunuz bakış açısı bu olabilir, başarmanız hayat memat meselesi olsa nasıl bir yol izler ve neler yapardınız?
Doğal olarak aklımıza şu düşünce gelebilir, istediğim şey hayat memat meselesi değil. O zaman yeterince istemiyorsunuz, motivasyonunuz bu nedenle düşük. Başarmak istediğiniz şeyi neden başarmak istiyorsunuz?
Hepimiz üzerinde düşünelim, sevgi ile kalın.
P.S.: Farklı bakış açılarını deneyimlemek için kişiye özel yarım günlük seminerlerimden yararlanabilir ya da mutlulukla değişim programına katılabilirsiniz, bilgi ve kayıt için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 + seven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.