BAŞARMAK, HAYATTAN KEYİF ALMAKTIR


Danışanım sözlerine şu şekilde başladı: Kendimi Jim Carrey’in oynadığı Truman Show filmindeki gibi bir kapana kısılmış hissediyorum, hayatımı büyük ölçüde başarılı olmak üzerine kurguladım ve şu an büyük ölçüde mutsuzum, bunu ne şekilde değiştireceğimi bilmiyorum.

Küçük yaşlarda başarı tanımı ile tanışıyoruz. Okula giden bir çocuk için başarmak yüksek notlar almak ve sınıfını geçmektir. Sonrasında lise ve üniversite için sınavlara giriyoruz, başarı sınavlardan aldığımız not veya kazandığım okul ya da bölüm oluyor. Üniversitede okurken özellikle son 2 yılda aklımız daha çok kariyerimizde, başarı, yüksek maaşlı, gelecek garantisi olan iyi bir işe girebilmek. İş hayatında başarı basamakları hızla tırmanıp üst kademelere yükselmek ve iyi bir pozisyondan yüksek bir emeklilik maaşı ile emekli olmak.

Ayrıca evlenmek, aile kurmak, çocuk sahibi olmak sosyal anlamda başarı ölçütleri olabiliyor. Güze bir evde oturmak, konforlu bir otomobil kullanmak, istediğimiz yerlerde tatil yapmak, başarı listesini uzatmak mümkün. Farkında olmadan büyük ölçüde toplumun yönlendirmesi ile başarıya ulaşmak için kendimizi adeta programlıyoruz.

Peki, başarı nedir? Başarı tanımınızı hiç düşündünüz mü? Benim görüşüme göre en büyük başarı, hayattan keyif alabilmektir, gerçekten istediğimiz gibi bir hayatı yaşayabilmektir. Hayat, bir yapılacaklar listesi şeklinde yaşanmamalıdır.

Sürekli geleceği düşünüp gelecekteki başarılarınız için çalıştığınızda veya gelecekteki başarısızlık ihtimallerini azaltmak için çaba gösterdiğinizde yaşamaya zaman ve fırsat kalmıyor.

Anı kaçıran, hayatı kaçıran pek çok insan bu başarı tuzağına düşmüş durumda. Üstelik kendilerine ait bir tarifleri yok, başkalarını mutlu etmek üzerine oluşturmuş oldukları tanımlar var ellerinde sadece.

Başarıyı önemsemiyor değilim ama siz sadece klasik anlamdaki başarılarınız değilsiniz.

Düşünce sisteminizi ve alışkanlıklarınızı belli bir süreç içinde yavaşça değiştirebilirsiniz. Gerekiyorsa biraz başarısız olmayı da göze alın. Hayattan daha çok keyif almaya çalışın, rutinlerinizi, alışkanlıklarınızı küçük adımlarla değiştirin.

Bir şeyleri farklı yapın, bazı konularda farklı düşünmeye başlayın, sorumluluklarınızı biraz azaltın, hayat başarmaya değil yaşamaya değer.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 − eight =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.