BAŞARIYI HEDEFLEMEYİN


Mutluluğu veya huzurlu olmayı da hedeflemeyin, yok çıldırmadım merak etmeyin:). Bu değerlerin çoğu bir hedeften ziyade bir sonuçtur. Öğrenmeyi hedefleyin, kendinizi geliştirmeyi hedefleyin, sevdiğiniz işi bulmayı ve yapmayı hedefleyin, başarı, mutluluk ve huzur arkasından doğal bir sonuç olarak er ya da geç gelecektir zaten. Cesur ve sabırlı olun.
Kendimden örnek vereyim; çok severek yaptığım bir işim var, her anından keyif alıyorum, hem koçluk hem de yazarlık için geçerli bu söylediklerim. Doğrudan başarılı olmayı hedeflemiyorum; değişik insanlarla değişik konular üzerinde çalışmayı, deneyimimi artırmayı, aynı zamanda okuyarak, izleyerek, eğitimlere katılarak yeni şeyler öğrenmeyi ve kendimi geliştirmeyi hedefliyorum. Başarım ise bu saydıklarımın bir sonucu olarak gerçekleşiyor zaten.
Başarıya ait tanımlarımız da çok önemli, mutluluğumuz üzerindeki etkisi çok fazla. Çok sevdiğim iki tane başarı tanımı var, onları sizinle paylaşmak istiyorum.
Birincisi, “başarı, öğrenmek ve kendimizi geliştirmektir” şeklinde. Robert Kiyosaki’nin çok sevdiğim bir sözü var, ya başarırsınız ya da öğrenirsiniz (kendini geliştirmeye çalışan birisi için başarısızlık yoktur). Aynı konuda aynı hataları tekrarlamadığımız sürece başarısızlık diye bir şey yok, hatalar öğrenme sürecinin önemli bir parçası.
Diğer sevdiğim başarı tanımı ise bana ait, “her ne yapıyor olursam olayım mutlu ve huzurlu isem başarılıyım, mutluluk ve huzur yoksa başarı da yoktur”.
Kendinize ait bir başarı tanımı oluşturmanızı, başarıyı doğrudan hedeflemek yerine öğrenmenin ve çalışmanın bir sonucu olarak otomatik şekilde oluşacağını kabul etmenizi dilerim.
Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 + 6 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.