BAŞARISIZLIKTAN ÖĞRENMEK

BAŞARISIZLIKTAN ÖĞRENMEK

Hafta sonu bir dostum ile kahve içtik; işyerinde başarısızlıktan öğrenmek isimli bir sunum yapacağını söyledi; sunumunu anlattı, ben de ona bazı özlü sözler ile yardımcı oldum konuşmasını renklendirmesi açısından, bunlardan bir tanesi de, en büyük başarı, başarısız olduğumuzda bile kendimizi sevmeye devam etmektir şeklinde idi. Bugünkü yazımda başarısızlıktan öğrenmek konusunu işlemeye karar verdim.

Burada önce şunu belirtmek isterim ki bu yazıda başarısızlığı iş hayatında yapılan hatalar ve istenilen sonuçların alınmaması anlamında kullanıyorum. Başarı ve başarısızlığın bunların dışında çok farklı tanımları da olabilir elbette.

Ben hayattaki varlık nedenlerimizden bir tanesinin öğrenmek ve kendimizi geliştirmek olduğunu düşünüyorum, bu bizi mutlu yapan bir şey ayrıca. Peki nasıl öğreniriz? Elbette bir şeyler okumak ve izlemek ya da birilerini dinlemek şeklinde gerçekleşebilir öğrenmek. Diğer yandan öğrenmenin bir de deneyimsel boyutu var, bir şeyler yaparız, aldığımız sonuçları değerlendirir gerekirse daha farklı eylemler yaparak ilerleriz.

Eyleme geçtiğimizde her attığımız adımın doğru olması neredeyse imkansızdır; hayatın doğası gereği hatalar olacaktır, verimli olmayan adımlar olacaktır. Bazen bunların neticesinde başarısız da olabiliriz. Başarısızlık güzel bir öğretmendir. Sanırım Kiyosaki’nin bir sözü idi; ben ya başarırım ya da öğrenirim şeklinde idi, eğer hatalarınızdan ders çıkarıp bir şeyler öğrenebiliyorsanız ve benzer hataları defalarca tekrarlamıyorsanız bu yeterlidir.

Elbette bütün hataları kendimiz yaparak ilerleyemeyiz, bu nedenle deneyimli insanlardan hikayelerini dinlemek iyidir. Bu hikayeler hem başarıyı hem de hataları ve başarısızlıkları içeriyorsa daha da değerlidir.

Yapılan bir araştırmaya denk gelmiştim geçenlerde gazete okurken; buna göre ilk işinde başarısız olup ikinci bir iş yapanların %90’ı başarılı oluyordu. Diğer yandan sadece %10’unun bunu denediği de yazıyordu makalede.

Bir kere başarısız olduğunuz için kendinizi toptan başarısız ilan etmeyin lütfen, konu iş hayatı ile ilgili olmak zorunda bile değil, derslerinizi çıkarın ve yola devin. Hayat bir yolculuk ve yolculuktan keyif alabilmek için başarısızlığa farklı yaklaşmak gerekiyor.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Yaz Dönemi kayıtları başlamıştır; bilgi ve kayıt için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş