BAŞARISIZLIK KORKUSU


En çok istediği üç şeyi sıraladı. Ona bu isteklerini niye henüz gerçekleştirmediğini sordum. Tek bir yanıt verdi. “Başarısız olmaktan korkuyorum.” Böylece bugünkü yazımızın konusu ortaya çıkmış oldu.

Öncelikle şunu bilmenizi isterim, belli ölçülerde başarısızlık korkusu yaşamak normaldir. Diğer yandan; eğer hiç harekete geçmeme noktasına sıkça geliyorsanız o zaman konuyu daha kapsamlı değerlendirmek gerekir.

Başarı tanımınız nedir? Lütfen üşenmeyin, başarı tanımınızı düşünün ve yazın. Belki de sizi korkutan başarı tanımınızın kendisi. Başarı, yaptığım işi mükemmel şekilde yapmaktır şeklinde bir tanımınız var ise işinizin biraz zor olduğunu söyleyebilirim.

Bence başarı, öğrenmek ve kendimizi geliştirmektir. Bu tanım daha çok işinize yarayabilir.

Daha sonra korku ile ilgili genel çerçevenin başarısızlık korkusu özelinde de geçerli olduğunu fark etmemiz lazım. Korkusuz olmak değil, korkularla birlikte ilerleyebilmek daha önemli olan. Başarısızlık korkusu ile birlikte ilerleyebiliriz.

Ayrıca yine biliyoruz ki korkulardan kaçındıkça korkular artıyor. Başarısızlık korkusu da böyledir, deneme yapmadığımız sürece artacaktır.

Ne zaman başarısız olacaksın diye sordum. “İstediğim şeyi yapabilirsem daha sonra bir değerlendirme yapacağım ve ona göre başarılı ya da başarısız olacağım” diye cevap verdi. Yani gelecekte başarısız olabilirsin dedim. İsteksizce “evet, gelecekte” şeklinde yanıtladı.

Biz şimdideyiz ve sen şimdide harekete geçeceksin, şimdide kaldığın sürece başarısızlık yoktur diye açıkladım.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 + 7 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.