BAŞARISIZLIK KORKUSU

BAŞARISIZLIK KORKUSU

Hepimizin korkuları var; korkusuz olan bir insanla hiç tanışmadım bugüne kadar. Cesur olarak nitelendirdiğimiz insanlar da korkusuz değil, sadece korkuları ile birlikte ilerlemeyi seçen insanlardır.

Çok temel korkularımızdan bir tanesi de başarısızlık korkusudur. Bugün kısaca bu konudan bahsetmek istiyorum.

Başarı tanımımız, biz farkında olmadan hayatımızı yöneten bir güç gibidir. Bu nedenle öncelikli olarak başarı tanımınızı yazmanızı istiyorum, belki de sizi hayatta çok zorlayan bir başarı tanımına sahipsiniz, örneğin her ne yapıyor olursam olayım en iyisini yapmak şeklinde bir başarı tanımı veya süreçten ziyade sonuçlara odaklı bir başarı tanımı insanı zorlar.

Benim başarı tanımım her ne yapıyor olursam olayım mutlu ve huzurlu olabilmek şeklinde, çünkü eğer mutlu ve huzurlu değilsem sonuçlar ne olursa olsun bence ortada bir başarı da yok.

Gelelim başarısızlık korkusuna; başarısızlık korkusu yaşayan ve bu nedenle bazı seçenekler arasında kararsız kalan kişilere şunu soruyorum: Eğer seçtiğin her yolda, verdiğin her kararda yolun sonunda seni başarı bekliyor olsaydı hangi kararı verecektin?

Buna paranteze alma işlemi diyorum, bu şekilde bir an için bile olsa kişiyi başarısızlık korkusundan uzaklaştırıp gerçek düşüncelerini öğrenme şansım oluyor.

Başarısızlık korkusu da diğer korkulara benzer, sizin belirleyeceğiniz minik adımlarla üzerine gittiğiniz zaman belli bir süreç dahilinde ortadan kalkar.

Başarısız olma ihtimaliniz yüzünden ertelediğiniz, yapmadığınız neler var? Bunlardan bir tanesini seçin ve biraz üzerine gidin bakalım ne olacak?

Ayrıca bilinmeyen insanı korkutur, bu nedenle yapmak istediğiniz şeyler konusunda araştırma yapmak, bilgi ve deneyiminizi artırmak, yapmak istediğiniz şeyi gerçekleştirmiş insanlarla konuşmak size iyi gelecektir.

Bilgi ve deneyim, cesaretin önemli parçalarıdır, ayrıca bir miktar da merak ilave etmek gerekir.

Hepinize isteklerinize doğru cesaretle yol alacağınız güzel bir hafta diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Not: Ocak ayı koçluk ön görüşmeleri devam etmektedir, bilgi ve kayıt için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

 

 

 

Paylaş

Önerilen Yazılar