BAŞARI TANIMIMIZI GÖZDEN GEÇİRMEK

BAŞARI TANIMIMIZI GÖZDEN GEÇİRMEK

Hepimizin bazı konularda tanımları var; ilişki söyle olmalıdır, güzel bir işin unsurları şunlardır, arkadaşlık dediğin şöyle olur gibi. Soyut kavramlara dair de tanımlarımız var, sevgi, başarı gibi. Bu tanımlar, farkında olmadan yaşamımızı yönetiyorlar aslında bir ölçüde.

Bütün tanımlar ile ilgili olarak şunu söyleyebilirim; evrensel değerlerden bahsetmiyorsak, – ki bu bile tartışmalı, tanımlarımızı zaman zaman gözden geçirebilir ve değişiklikler yapabiliriz, bu hayatımızı daha kolay ve daha mutlu bir şekilde yaşamamızı da sağlayabilir.

Bugün bu anlamda başarı tanımından bahsetmek istiyorum. Hepimiz bir şeyler başarmak istiyoruz ama başarıdan anladığımız şeyler oldukça farklı. Stres seviyemizi artıran en önemli faktörlerin başında da başarı tanımımız ve bu tanıma göre ne ölçüde başarılı olduğumuz geliyor.

Elbette, diğer bütün konularda olduğu gibi, ailemiz, aldığımız eğitim ve içinde yaşadığımız çevre hatta genetik faktörler bir ölçüde belirleyici, hadi gelin buna 1/3 oranında pay verelim. Kalan 2/3’lük alan ise bizim egemenliğimizde olan bölgedir.

Uzun yıllar başarıyı somut kavramlarla ifade ederek yaşadım ve bunun beni mutsuz ettiğini fark ettiğimde belli bir süreç içinde değiştirme yoluna gittim.

Eskiden başarı kavramım çok iş odaklı idi. Hayatın pek çok alanı var; sağlık, aile, ilişkiler, iş ve para, sosyal hayat, ilgi alanlarımız gibi. Bu kadar çok alanın içinden tek bir tanesini alıp hayatımızı yöneten bir kavramı sadece o alan üzerinden tanımlamak zaten bence doğru değil.

Başarıyı sadece iş hayatında belli bir yere gelmek, para kazanmak ve/veya iyi bir ilişki kurmak, aile ve çocuk sahibi olmak olarak tanımlarsak işler biraz zorlaşıyor.

Bunun yerine biraz daha soyut ve kavrayıcı bir tanımlama işimizi kolaylaştırabilir. Örneğin, her ne yapıyor olursam olayım huzurlu ve mutlu olmak, geceleri başımı yastığa koyduğumda vicdanım rahat bir şekilde güzel bir uyku uyuyabilmek, insanlara yardım etmek ve sevildiğimi hissetmek, bu dünya için yararlı bir şeyler yaptığımı hissetmek, küçük veya büyük bir katkı sağlamak gibi.

Bugün başarı tanımınızı düşünmenizi, yazmanızı ve gözden geçirmenizi rica ediyorum. Kendinizi kötü hissetmenize neden olan pek çok şeyin bu tanımlama ile yakından ilişkili olduğunu göreceksiniz. Sonrasında ise kendinize yeni bir başarı tanımı belirleyin lütfen, dışarıdan alınma değil, sizi daha çok yansıtan bir tanımlama olsun. Biraz kayırın kendinizi, zaten iyi olduğunuz alanları ve konuları veya kavramları içeren bir tanımlama yapın.

Sevgi ile kalın.

Not:Sonbahar dönemi koçluk çalışmalarından yararlanmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş