BAŞARI NEDİR, NEDEN ÖNEMLİDİR?

BAŞARI NEDİR, NEDEN ÖNEMLİDİR?

Geçtiğimiz günlerde Bilge ile yaptığımız sohbette bana mutluluk ve huzur arasındaki farkı sormuştu, ben de mutluluk için huzurun üzerine başarıyı ilave etmek gerekir diye yanıtlamıştım. Bugün biraz başarı kavramından bahsetmek istiyorum.

Başarının herkes için geçerli olabilecek tek bir anlamı yok. Bu nedenle önce kendi başarı tanımınız üzerinde düşünmenizi rica ediyorum, size göre başarı nedir, bir insan hayatta neler yaparsa kendisini başarılı hisseder? Bunu yaparken mükemmelliyetçi bir yaklaşım içinde olmamaya dikkat edin lütfen.

Benim kendi tanımıma göre başarı; öğrenmek, kendimizi geliştirmek, yardım etmek, iyi çocuklar yetiştirmek, dünyada olumlu izler bırakmak, faydalı işler yapmak.

Tanımınızı yaptıktan sonra bir ila on arasında bir skalada, on en yüksek not olacak şekilde,  kendinizi ne kadar başarılı hissettiğinizi notlandırın lütfen.

Sonraki aşamada ise hayatınızda nasıl gelişmeler olursa, neler yaparsanız kendinizi daha başarılı hissedeceğinizi düşünün ve notlar alın.

En son aşamada ise bu maddelerden bir tanesini seçip, bazı eylem adımları belirleyin ve mümkünse bir tanesi ile başlayın.

Kendimizi başarılı hissettiğimizde kendimizi daha çok takdir ettiğimiz gerçeğini de aklımızda bulundurmak gerekiyor, bunun da mutluluk hormonları ile yakın ilişkisi var.

Biraz daha derin bir çalışma yapmak istiyorsanız geçmişte kendinizi başarılı hissettiğiniz bir dönemi hatırlayıp bu duyguyu bugün canlandırmak için neler yapabileceğinizi düşünebilirsiniz.

Ya da başarılı bulduğunuz insanları listeleyip size onların başarısında neyin cazip geldiğini ve bunu kendi hayatınızda nasıl uygulayabileceğinizi bulmaya çalışabilirsiniz.

Başarı için pozitif düşüncenin yanı sıra emek vermek ve sabırlı olmak da önemlidir. İyi bir rol modelimizin olması da işimizi kolaylaştırır. Sizin yapmak istediğiniz şeyi başaran insanların hikayeleri de yol gösterici olabilir.

Sevgi ile kalın.

Paylaş