Ben başarının çok önemli olduğunu düşünüyorum, diğer yandan herkes için geçerli tek bir başarı formülü yok, herkes kendi formülünü oluşturabilir. Başarılı olmak demek sadece iş hayatı ile ilgili bir kavram değil, yani iş hayatında yükseldim, çok para kazandım gibi bir şey değil veya aile kurdum çocuk yaptım, toplumun benden beklentilerini karşıladım gibi şeyler de eksik tarifler olur.

İlk aşama kendimize dair bir başarı tarifimizin olması ve bu tarif bizi ve hayatımızı yansıtmalı. Başarı tarifi kişi farkında olmadan arka planda onun bütün hayatını yönetir. Bu nedenle ben danışanlarıma başarı tariflerinin ne olduğunu mutlaka sormaya çalışırım. Bugün de size soruyorum, size göre başarı nedir?

Başarının önemi şuradan kaynaklanıyor bence, mutluluk için sağlıklı olmak ve huzurlu olmak ya da güzel ilişkilere sahip olmak tek başına yeterli olmuyor insan hayatında bir başarı duygusu da arıyor ister istemez, geldik gidiyoruz, neyi başardık gibi bir şeyden bahsediyorum.

İşin güzel yanı buradaki tarifin kişiye özel olabilmesi, örneğin benim başarı tariflerimden bir tanesi kendimizi geliştirmek ve öğrenmek, bu nedenle ne kadar yoğun olursam olayım en azından yarım saat kitap okumayı veya güzel bir belgesel izlemeyi ihmal etmemeye çalışıyorum.

Diğer bir başarı tarifim ise insanlara ve hayatlarına bir katkı sağlamak, bu amaçla yazılar yazıyor, kitaplar yayınlıyor ve bir süredir de videolar çekiyorum.

Bir başka başarı tarifi her ne yapıyor olursak olalım huzurlu ve mutlu olmak olabilir, huzur ve mutluluk yok ise başarı da olmayacaktır, bunun özeti ise başarılı olmaya çalışırken dengeyi kaçırmamak olmalı, iş yapacağım derken ailemizi ve sevdiklerimizi çok ihmal etmeyelim.

Evet başlangıçta da belirtmiş olduğum gibi önemli olan sizin tarifiniz ve sizin yaşamınız. İnsan kendisinin yapmış olduğu tarifleri zaman içinde değiştirebilir bunu da unutmayın lütfen, mükemmelliyetçi veya sizi çok yıpratan bir başarı tarifiniz var ise onu değiştirmenizi de önerebilirim.

Sevgi ile kalın.

Not: Yeni videolarıma Youtube kanalım üzerinden ulaşabilirsiniz.