BAŞARI NEDİR, NE DEĞİLDİR?

BAŞARI NEDİR, NE DEĞİLDİR?

Kendimizle iyi bir ilişki kurmamızı kolaylaştıran veya zorlaştıran kavramlardan bir tanesi de başarıyı ne şekilde tanımladığımızdır. Bu yazıyı okuduktan sonra başarı tanımınızı yazmanızı rica ediyorum, sonra da üzerinde düşünün lütfen. Kendi yaptığımız tanımlamaları değiştirebileceğimizi de unutmamalıyız.

Başarı tanımımız farkında olmadan kendimizle olan ilişkimizi etkiler ve bir ölçüde hayatımızı yönetir.

Başarıyı bir sonuç olarak tanımlarsak, belli bir duruma ulaşmak olarak adlandırırsak o sonuç veya duruma ulaşana kadar kendimizi başarısız veya kötü hissedebiliriz.

Peki nedir başarı? Kişiden kişiye değişir elbette, ben birkaç yapıcı tanımlama örneği vermeye çalışayım.

Başarı, kendimizi geliştirmek ve öğrenmektir, Kiyosaki’nin sözü idi yanlış hatırlamıyorsam, “başarısızlık yoktur ya başarırsınız ya da öğrenirsiniz.” Başarı bu anlamda bakıldığında sonuçlardan bağımsız olarak kendimize veya başkalarına bir şeyler kattığımızı hissetmektir.

Başarı bir başka açıdan incelendiğinde akşamları kafamız yastığa değdiğinde iç huzurunu deneyimlemek ve bugün güzel ve yararlı bir gün oldu diyebilmektir.

Başarı değerlerimizle uyumlu, anlamlı, vicdanlı bir hayat sürmektir, diğer insanlara elimizden geldiğince yardımcı olmaktır. Şu hayatta en büyük başarı mutlu olmak ve mutlu etmektir. Eğer huzurlu ve mutlu değilseniz başarılı da değilsinizdir.

Tanımınız ne olursa olsun kendimizi başarılı hissettiğimizde kendimizle iyi bir ilişki kurmamız çok daha kolay oluyor, bu nedenle bugün başarı tanımınızı gözden geçirmenizi rica ediyorum.

Bir de küçük hatırlatma: Hep ileriye doğru bakıp hedeflerinize ne kadar mesafe kaldığını ölçümlemeye çalışmayın, biraz da geriye dönüp bakıp ne kadar yol kat etmiş olduğunuzu görün ve kendinizi takdir edin lütfen.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar