BAŞARI EŞİKLERİ VE SIÇRAMA ANI


Bir konudaki başarımızı belirleyen en önemli faktörlerden birisi de disiplinli çalışmadır. Ne istediğimizi ortaya koyduktan sonra bir hedef belirleriz. Bu hedefe ulaşmak için planlar yaparız. Sonra sıra en son ve önemli aşamaya gelir, disiplinli bir şekilde çalışmak ve yol boyunca motivasyonu korumak.
İsteğimizi gerçekleştirme yolculuğunda bazı önemli eşiklerle karşılaşırız, bu eşikleri atlayıp yola devam edenler sonunda genellikle başarıya ulaşır.
Herkes yolculuğa aslında gayet motive olmuş bir şekilde başlar (yılbaşının ertesi gününü ve aldığınız yeni yıl kararlarını düşünün). Planlar yapılmıştır, zaman yeterlidir, olası engelleri aşmak mümkündür. İlk günler gayet güzel geçer, hedefimize doğru ilerlediğimizi hissederiz.
Sonra bir gün motivasyonumuz azalmaya başlar, devam etmemiz gerektiğini biliriz ancak bunu bazen yapamayız. Bu ilk eşiğe motivasyon eşiği adını veriyorum, bunu aşabilmek için kendimize sık sık neden başladığımızı hatırlatmalıyız.
Bir yola çıkarken başarmak istediğiniz şeyi neden başarmak istediğinize dair (hayatınızda neleri değişeceğine dair) 20-25 maddelik bir liste hazırlayın lütfen, motivasyonunuz azaldığında bu listeyi okuyarak içinizdeki alevi canlandırın.
Motivasyon eşiğini aşarak yola devam edenler bazen yolun bir yerinde yerinde sayma eşiğine takılabilirler. Panik başlar. Bu eşik düz mantık yürütmenin bir sonucudur. Örneğin hedefiniz daha sağlıklı bir yaşam için ideal kilonuza ulaşmak olsun. İlk başlarda genellikle daha kolay kilo verilir, zaman içinde bir dirençle karşılaşabiliriz, hedefimize asla ulaşamayacağımızı düşünürsek panik başlar. Bu eşikte hakim olan his yetersizlik hissidir. Başarıya çok yakın olduğumuz halde vazgeçebiliriz.
Bu eşikte önceliklerimizi kendimize hatırlatmak işe yarayabilir; bu yola niye çıkmıştım, hedefim neydi, şimdi niye vazgeçiyorum, önceliklerim mi değişti gibi soruların cevaplarını arayın.
Bu eşiği de geçenler genellikle bir sıçrama ile karşılaşırlar. Uzay filmlerinden hatırlarsınız uzay gemisi bir anda galaksinin öbür tarafına geçer.
“Beklenmedik” güzel sürprizlerin, ileriye doğru güzel atakların geldiği bir dönemdir. Değişim yolculuğunun başlangıcında düşünerek yaptığımız her şey artık otomatik hale gelmiş ve hayatımızın rutin bir parçası olmuştur. Atılan her adımın doğrudan sonuca yansıdığını hissedersiniz. Asıl çıkış genellikle bu dönemde olur.
Sizi heyecanlandıran hayalleriniz varsa lütfen çabuk pes etmeyin, emeğinizin karşılığını almak sizin de hakkınız.
Sevgi ile kalın.
P.S: Mutlulukla Değişim Programı Şubat dönemi kayıtları devam etmektedir, bilgi ve randevu için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 − five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.