BAKIŞ AÇINIZI DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ


Çoğu zaman olayları değiştirme veya insanları kontrol etme şansına sahip değiliz. Verdiğimiz tepkileri ve bakış açılarımızı ise her zaman değiştirebiliriz. Olaylara, sorunlara, kişilere bakış açımızı değiştirmek hayatımızı kolaylaştırabilir ve bizi daha mutlu yapabilir.

Önerebileceğim, benim çoğu durumda kullandığım bir bakış açısı her şeyin bir anlamı olduğunu düşünmektir.

İsteklerimiz gerçekleşmeden önce ihtiyacımız olan deneyimlerle karşılaşırız. Hayatımızda karşımıza çıkan pek çok insan bize bir şeyler öğretmek için orada olabilir. Yaşadıklarınızı göz önüne aldığınızda ihtiyacınız olan deneyimler neler olabilir? Gerekli dersleri çıkarıp kendinizi geliştirdiğinizi düşünüyor musunuz? İçinden çıkamadığınız bir konu var mı, ilerlemeden önce öğrenilmesi gereken ne olabilir?

Her şeyin bir anlamı var bakış açısı ile en son okuduğunuz kitabın, izlediğiniz filmin, severek dinlediğiniz şarkının size verdiği mesaj ne olabilir?

Bakış açımı değiştirmek için kullandığım bir başka yaklaşım ise karşı tarafa söylediklerimi kendi hayatımda ne ölçüde uyguladığıma bakmaktır. Çoğu zaman kendimizin yapması gereken bir şeyi başkasına söyleriz.

Sohbet ettiğiniz en son kişiyi düşünün, karşı tarafa söylediğiniz ama sizin de ihtiyacınız olan şey ne olabilir?

Büyük resmi görebilmek önemli bir bakış açısı değişikliği sağlar. Çok sevdiğim bir Çin atasözü var. “Bir saat için mutluluk istiyorsan …… (uyu), bir gün için mutluluk istiyorsan…….(balık tutmaya git), bir yıl için mutluluk istiyorsan………..(bir servet elde et), bir ömür mutluluk istiyorsan………(bir başkasına yardım et) şeklinde.

Sizin cevaplarınız ne olurdu, boşlukları nasıl doldururdunuz, özellikle de bir yıl ve bir ömür mutluluk için çözümleriniz neler olurdu?

Şükretmek hayatımın olmazsa olmaz bir parçasıdır. Bunu yaparken aklımdan hiç çıkarmadığım bakış açısı ise şudur: “Bir başkasının hayali sizin zaten sahip olduğunuz şeyler olabilir.” Aklınıza neler geliyor bir başkasının hayali olabilecek olan ama sizin zaten sahip olduğunuz?

Bakış açısı ile ilgili bir başka değişiklik ise kendimizde ve ilişkide olduğumuz insanlarda olumlu yönlere odaklanarak belli bir süre geçirmektir, beğenirseniz devam edersiniz.

Bu hafta kendinizde ve rastladığınız insanlarda sadece olumlu davranışları takdir edin (eleştiri yok) ve bunu kendinize de uygulayın, zorlanır mısınız, hangi durumlar sizi zorlayabilir?

Çocukların hayata karşı merak ve heyecan dolu yaklaşımı güzel bir bakış açısı olabilir.

İlkokul çağında bir çocuk gibi bütün bir günü geçirme şansınız olsa neler yaparsınız?

Bir başka bakış açısı ise geleceği düşündüğünüzde ağırlıklı olarak neyi düşündüğünüzü bulmak ve bu konuda sizi rahatlatabilecek önlemler almaya çalışmaktır.

Geleceği görme şansınız olsa neyi bilmek istersiniz, sizce neden?

Bakış açısı değişikliğindeki son yaklaşımım ise şu hepimizin on parmağında on marifet olmayabilir ama eminim beş parmağımızda beş marifet var.  Sayın bakalım:).

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

three × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.