BAHANELERİNİZLE VEDALAŞIN


Siz bahaneleriniz değilsiniz. İsteklerinizin gerçekleşmesi ile aranızda duran bir duvar var, bu duvarın tuğlaları bahanelerinizden oluşuyor, duvarı kendi ellerinizle ördünüz, dolayısı ile o tuğlaları tek tek yerinden sökebilirsiniz.

Hep danışanlarımdan örnek verecek değilim ya, bugünde kendimden bir örnek vereyim. En büyük isteğim kitaplarımdan bir tanesinin 100.000 barajını aşması, bunun o kadar uzağındayım ki iyimser bir yapım olmasa oturup ağlayabilirim.

Peki, isteğimin gerçekleşmemesini kendime nasıl açıklıyorum? Buyurun, benim bahanelerime göz atalım birlikte:

Türkiye’de insanlar çok kitap okumuyorlar.

Kitaplar pahalı.

Yüz bin satmak için çok büyük bir reklam ve tanıtım kampanyası gerekir, vb.

Net olarak söylüyorum, hepsi bahane, yani gerçek değil. Eğer oturup güzel bir kitap yazarsam yüz bin değil iki yüz bin bile satar.

İyi bir kitap yazmak için bu işe konsantre olmak gerekir, ben bir yandan koçluk yaparken bir yandan günlük motivasyon yazıları yayımlarken ne ölçüde vakit ayırabiliyorum? Alın işte size bir bahane dahaJ.

Şimdi sizlerden kendi hayatınızı incelemenizi istiyorum. Çok istediğiniz bir veya iki konuya odaklanın. Sonra da lütfen üşenmeyin ve niye olmadığına dair bahanelerinizi yazın. Daha sonra bu listeye dürüst ve adil bir şekilde bakın ve ne düşündüğünüzü söyleyin.

Yeterince çalışmadığımızı, emek vermediğimizi kabul etmek zordur, bahaneler kolaydır. Hayatımızın sonuna dek bu şekilde yapabiliriz. Ama hayatımızda bir şeyler değiştirmek istiyorsak bahanelerimizle vedalaşarak başlamalıyız.

Aynı bahaneleri sıralamaya devam ettiğiniz müddetçe bunlar gerçekliğiniz halini alacak ve hayatınızda pek bir şey değişmeyecek.

Bugün güçlü bir karar alın, bahanelerinizle vedalaşın, hayatınızın sorumluluğunu elinize alın ve isteklerinize doğru dümen kırın.

Keyifli yolculuklar, sevgi ile kalın.

Not: Üçüncü kitabım olan Yarına Notlar’ın Haziran ayında yayımlanmasını planlıyoruz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.