BAHANELERİ BIRAKMAK

BAHANELERİ BIRAKMAK

Hayatımızda mutlu olduğumuz alanlar ve mutlu olmadığımız alanlar var. Bazı özelliklerimizi beğeniyoruz, bazı özelliklerimiz hoşumuza gitmiyor. Mutlu olmadığımız alanlarda mutlu olmak, hoşumuza gitmeyen özelliklerimizi değiştirmek istiyorsak öncelikle bahanelerimizi bırakmamız lazım. Değişimi başlatmak ve sürdürmek için çoğu zaman gerekli olan ilk adım budur.

Bir koç olarak seanslarımda çok sayıda bahane ile karşılaşırım, ayrıca benimde bahanelerim vardır:). Bugün sizden bir liste yapmanızı rica ediyorum. Hayatınızda değiştirmek istediğiniz şeyleri yazın öncelikle, sonra da niye yapmadığınıza veya niye ertelediğinize dair bahanelerinizi yazın.

Bir sonraki aşamada ise yakın bir dostunuzun sizinle aynı konularda değişmek istediğini ve sizin sunduğunuz bahaneleri sıraladığını varsayın. Onu nasıl ikna eder, neler söylersiniz? Bu tavsiyeleri kendi hayatınızda uygulamaya çalışın. İşe yarayacaktır.

Gündelik alışkanlıklarınızı bu şekilde değiştirebilirsiniz. Aynı uygulamayı bende yapıyorum. Başarılı sonuçlar elde ediyorum genellikle. Gelin bazı bahaneleri birlikte inceleyelim.

Ben yapamam: En favorim bu:). Yapmak istediğiniz şeyi gerçekleştirmiş pek çok insan var, bu insanlar sizinle üç aşağı beş yukarı aynı özelliklere sahipler, onlar nasıl yapıyorlar?

Ben şanssızım: Önümüzdeki haftayı çok şanslı olduğunuza inanarak, tüm kapıların sizin için açıldığını düşünerek geçirin, şans dediğimiz şey inanmak, farkındalık ve hazırlıklı olmak.

Ben değişemem: Niye, siz bir ağaç mısınız? Herkes belli bir süreç içinde değişebilir. Önemli olan doğru nedenlerle değişimi istemek ve kendimize nedenleri hatırlatmaktır.

Korkuyorum: Korkunun olmadığı bir alan yok, bir insan yok. Cesur olanlar, korkuları ile birlikte ilerlemeyi seçenler. Minik adımlarla başlayın.

Çok riskli: Evet, her şeyde bir miktar risk var. Kennedy’nin sözüdür, büyük başarılar tam bir başarı garantisi verilerek yaratılamaz şeklinde.

Çok zor: Çok zor olmak zorunda değil, çok kolay olmak zorunda da değil. Yola çıkmadan yol aydınlanmaz, siz önce bir yola çıkın, zorluk derecesini ondan sonra değerlendirirsiniz. Henüz hiç başlamadan pek çok şey zor gözükebilir.

Hak etmiyorum: Kim karar verdi? Başkası karar verdi ise boş verin, siz karar verdiyseniz tekrar değerlendirin. Hak etmeniz gerektiğini kim söyledi?

Bütün bahaneleri yok edin ve yeni bir hayata adım atın. Çünkü daha iyisini hak ediyorsunuz.

Sevgi ile mutluluk ile kalın. Güzel bir Pazar günü ve devamında güzel bir hafta diliyorum.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − 7 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.