AVMleri Neden Seviyoruz?


En iyi tahminim, bize verdikleri güvenlik duygusundan dolayı. Konfor alanımıza dahil ediveriyoruz.

Ben açık havada sokaklarda dolaşıp alışveriş yapmayı tercih edenlerdenim, şaşırmayı ve sürprizleri seviyorum. Bu bazen aniden bastıran bir yağmur bazen elindeki selpakları satmaya çalışan şirin bir çocuğun gülümseyişi olabiliyor.

Peki, siz hangisini seviyor veya tercih ediyorsunuz?

Konfor alanı dediğimde, fazla risk almadan ortalama bir hayat sürdüğümüz güvenli bölgemizi kast ediyorum. Karşımıza çıkabilecek olayların çoğu hakkında geçmiş deneyimlerimizin de etkisiyle az çok fikir sahibi olduğumuz güvenli, risksiz alan.

Web sitesi adres çubuğuna ilk birkaç harfi yazdığınızda hemen daha önce girmiş olduğunuz sitelerin isminin belirmesi gibi denenmişse iyidir.

Değişim dediğimizde ise ister istemez konfor alanının yani AVM’nin dışında gezinmekten bahsediyoruz. Her ne kadar ilk başta korkutucu gelse bile çok daha keyifli ve heyecanlı olabiliyor.

Bunu günlük hayatımızda pratik olarak nasıl uygulayabiliriz?

Aklıma hemen iki şey geliyor. Bir tanesi her gün minik de olsa daha önce hiç yapmadığımız bir şey yapmak, diğeri ise her gün bir şeyi farklı bir tarzda yapmak.

Daha önce yapılmamış ne olabilir? Örneğin apartman görevlinize gülümseyip halini hatırını sormak, çocuğunuzun bisikletini kaçırıp sahilde bir tur atmak, sandal kiralayıp kürek çekmek veya galata köprüsünde balık tutmak, beğenmediğiniz filmin ortasında sinemadan çıkmak, filmi beğenmediğinizi söyleyip paranızı iade etmelerini istemek, yağmur suyu biriktirip saçlarınızı yıkamak, şapka kullanmaya başlamak, bir müzik aleti çalmayı öğrenmek, şiirlerinizi kitap yaptırmak, çocuk parkına gidip şaşkın bakışlar arasında kaydıraktan kaymak…

Biz eşimle birlikte geçenlerde Gümüşlük’te dolaşırken hiç yolun sonuna kadar yürümediğimizi fark ettik ve sahilin en sonunda Özak Pansiyon isimli harika bir yer keşfettik.

Farklı yapılabilecek şeyler neler olabilir?

Sabah, öğle, akşam ve gece bazı rutinler oluşturmaya meraklıyızdır. Bunları değiştirmek, sıralarını farklılaştırmak bile olabilir. Örneğin gece yatmadan önce kitap okuyup sabah kalkınca duş alıyorsanız bunların yerini değiştirin, sabah kitap okuyup gece yatmadan duş alın. Yürüyüşlerinizi akşam yapıyorsanız öğle tatilinde yapın, öğlen yaptığınız sosyal medya mesaisini akşama kaydırın gibi.

Lütfen her gün hem farklı bir şey yapmayı hem de bir şeyleri farklı yapmayı 3 ya da 4 hafta boyunca mümkünse kesintisiz olarak uygulayın.

Bunu yaparsanız sizin için önemli olan konularda değişmek istediğinizde çok daha kolay ve hızlı harekete geçebileceksiniz.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 − three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.