AŞURE YAPIP DAĞITMAK

AŞURE YAPIP DAĞITMAK

Yok merak etmeyin, rüyada aşure yapıp dağıtmak ne manaya gelir veya aşure dağıtmanın sevapları gibi çok iyi bilmediğim konulara girmeyeceğim:).

Geçtiğimiz günlerde evde oturmuş yazı yazarken kapı çalındı, açtım. Karşımda en tatlı gülümsemesi ile alt kat komşumuz duruyordu, elinde bir tepsi aşure, bütün apartmana dağıtıyordu. Mutluluğu adeta yüzünden okunuyordu, ben de çok mutlu oldum elbette.

Hep deriz ya, modern kent yaşamı komşuluğu öldürdü diye, aslında buna müsaade eden bizleriz. Aşure mevsimi komşularla tanışmak, ilişkileri güçlendirmek için harika bir fırsattır. Size aşure gelmesini beklemeyin, siz yapın ve dağıtın lütfen.

Bazen hayatta da bu şekilde davranıyoruz, çok istediğimiz şeyler var, o veya bu şekilde karşımızdaki insandan veya hayattan beklediğimiz şeyler. Siz bir adım atın, çoğu zaman gerisi gelir zaten merak etmeyin.

Amerikalıların “make a cake” şeklinde bir yaklaşımları vardır. Herhangi bir şekilde sevdiğiniz ama aranızın bozuk olduğu birisine evde pişirdiğiniz bir keki ya da pastayı götürmenizi tavsiye ederler. Bu şekilde tekrar iletişim kurulur ve çoğu zaman küslük sona erer.

Geçenlerde başka bir yazımda bahsetmiştim; hayat kısa. Kızmak yerine anlayış göstermek, küsmek yerine aramak, kıskanmak yerine takdir etmek, eleştirecek noktalar bulmak yerine neleri beğendiğimizi söylemek, içerlemek yerine affetmek çok önemli.

O halde aşure mevsimi bitmeden aşuremizi pişirip dağıtalım.

Sevgi ile kalın.

Not: Daha fazla fotoğraf paylaşımı için Instagram hesabımı takip edebilirsiniz.

Paylaş