AŞKI GÜÇLENDİREN SORULAR

AŞKI GÜÇLENDİREN SORULAR

9 Ocak 2015 tarihinde The New York Times Gazetesi’nde bir makale yayımlandı. Psikolog Arthur Aron ve ekibinin yaptığı bir araştırmada; iki insan arasındaki yakınlığı hızlandıran 36 adet kişisel soru keşfedilmişti. Kendimizle ilgili yaptığımız özel paylaşımların yakınlığı hızlandırdığı tespit edilmişti. Toplam 36 soru her biri 12 sorudan oluşan üç ayrı sete ayrılmıştı. Sorular giderek daha ilginç hale geliyordu.

Elbette sadece kadın erkek ilişkisi ile sınırlandırmamak gerekir; özellikle ilk iki setin iki insan arasındaki arkadaşlığı da geliştirebileceğini düşünüyorum.

Hatta bir adım daha ileri götüreyim bence kendimizi daha iyi tanımanın da bir yöntemi olarak düşünülebilir.

Eğer sevgiliniz/eşiniz veya arkadaşınızla yapacaksınız bence en güzeli birlikte bu soruları sırayla cevaplamak, bir tür oyun şeklinde de düşünülebilir.

Sorulardan bazılarını biraz değiştirerek ve kendi cevabımı paylaşarak bir fikriniz olması amacıyla aşağıda paylaştım.

  1. Dünyadaki herkesle (vefat etmiş kişiler de dahil) bir öğle veya akşam yemeği için buluşma ve sohbet etme şansınız olsaydı ve sadece bir kişiyi seçecek olsaydınız kimi seçerdiniz? Bu soruyu kendime sorduğumda ilk olarak aklıma Atatürk geldi, Atamız ile bir sohbet gerçekten harika olurdu.
  2. Ünlü ve tanınmış birisi olmak ister miydiniz, eğer cevabınız evet ise hangi alanda? Ünlü bir sporcu olmak isterdim, futbol, basketbol veya tenis olabilirdi örneğin.
  3. Sizin için çok güzel geçen bir günü kısaca anlatır mısınız, içinde neler olurdu? Doğada yürüyüş, belki biraz deniz keyfi, aile veya dostlarla güzel bir sohbet ve bol kahkaha.
  4. 100 yaşınıza kadar yaşayacağınız varsayımıyla hayatınızın geri kalanında fiziki yapınızı mı bire bir korumak isterdiniz yoksa kafa yapınızı mı (düşünme şekli, zeka, hafıza vb) ? Ben olduğumdan genç gösterdiğim için kafa yapımı korumayı tercih ederim.
  5. Zamanı geldiğinde ne şekilde ölmek istersiniz, buna dair bir sezginiz var mı? Rahmetli anneannem uykusunda vefat etmişti, ölüm tatsız bir konu ama hayatın kaçınılmaz gerçeği, olacağı zaman uykuda olmasını tercih ederim.
  6. Şu an itibarıyla hayatınızda varlığına en çok şükrettiğiniz şey nedir? Sağlığım ve ailem diye düşünüyorum.
  7. Yarın sabah uyandığınızda mucizevi bir şekilde bir beceri kazanarak uyanma şansınız olsaydı hangi beceriyi tercih ederdiniz? Dünyadaki bütün farklı dilleri konuşabiliyor olmayı isterdim.

Yazının tamamına ve orijinal haline şu adresten ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar