AŞK, İLİŞKİLER VE EVLİLİK ÜZERİNE

AŞK, İLİŞKİLER VE EVLİLİK ÜZERİNE

Geçen hafta eşim Özge ile 21. Evlilik yıldönümümüzü kutladık; Bodrum Gümüşlük’te deniz kıyısında güzel bir restoranda baş başa romantik bir yemek yedik, sonra da sahilde biraz yürüyüş yaptık. 21 yıl göz açıp kapayıncaya kadar geçmiş, öncesindeki flört dönemini de ilave edersek 24 yıla yakın bir süre olmuş tanışalı, uzun süreli ilişkilerin dinamikleri hakkında bilgi ve deneyim sahibiyiz ikimiz de, bugün biraz bu konudan bahsetmek istedim.

Koçlukta yaptığımız çalışmaların da bir kısmı aşk ve ilişkiler üzerine çalışmalar, eğer istediğiniz gibi bir ilişkiye sahip değilseniz bu durumun sizin düşüncelerinizden, inandıklarınızdan, bakış açılarınızdan veya davranışlarınızdan kaynaklanıp kaynaklanmadığı konusunu açıklığa kavuşturabiliyoruz, bazı özel çalışmalar ile nasıl bir kişinin veya ilişkinin sizi daha fazla mutlu etme potansiyeline sahip olduğunu ortaya çıkarabiliyoruz, vb.

İnsan hayatının önemli saç ayakları var, bunlardan bir tanesi kuşkusuz sağlığımız, iş hayatımız ve para durumumuz ve ilişkiler alanları da diğer önemli ayakları teşkil ediyor. İstediği gibi bir ilişkinin içinde olan insanların yaşadıkları mutluluk daha farklı olabiliyor.

Bir de iletişim konusu var elbette, mevcut bir ilişkiyi daha iyi bir noktaya getirmek için çoğu zaman iletişimi artırmak ve kuvvetlendirmek işe yarıyor.

Bu işin herkes için geçerli sihirli bir formülü yok, her kişiyi, her ilişkiyi kendi özelinde incelemek gerekiyor.

Ben kendi bildiğim formülü aktarayım; uzun ve güzel bir ilişki için aşkın varlığı gerekiyor, başlangıçta çok kuvvetli olan çekimin zaman içinde azalması yaşanabilir, başlangıçtaki varlığı çok önemli, benim gördüğüm uzun ve güzel ilişkiler bir aşk ile başlayıp devam ediyorlar.

Daha sonra sevgi, saygı ve güven gibi değerler geliyor, ben bunlara bir de özgürlüğü ilave etmek istiyorum. İlişkinin içinde hem biz olabilmek hem de ben olabilmek çok önemli, biz bunu iyi yapıyoruz sanırım.

Birlikte keyifli zaman geçirebilmek, eğlenmek, gülmek, sohbet etmek ve paylaşmak da elbette son derece önemlidir.

İlişkiyi canlı tutmak için ilişkiyi cepte görmeden güzel romantik sürprizler yapmak, çiftlerin baş başa zaman geçirmeleri için işlerini biraz da ona göre planlamaları da ilişkiyi besleyen unsurlar şüphesiz.

Dediğim gibi herkes için geçerli tek formül yok, diğer yandan güzel bir ilişkinin herkesi mutlu ettiği konusunda hemfikir olabiliriz herhalde.

Geçmişte yaşamış olduğunuz hayal kırıklıkları nedeniyle kendinizi aşka ve güzel bir ilişkiye kapatmayın lütfen, yeniden deneyin.

Sevgi ile kalın.

Paylaş