ANDA KALMANIN ÖNEMİ ve FAYDALARI – ETKİ ALANI

ANDA KALMANIN ÖNEMİ ve FAYDALARI - ETKİ ALANI

İçinde olduğumuz günlerde anda kalmanın önemi daha da arttı. Endişelenmediğimizde anda kalıyoruz, peki endişeden uzak durmak veya endişeyi yenmek için neler yapabiliriz?

Endişelenmemek için etki alanı ilgi alanı ayırımını bilmemiz ve etki alanımızda kalmamız gerekiyor.

Etki alanı, kontrol edebildiğimiz şeylerden oluşur. İlgi alanı ise ilgilendiğimiz ancak kontrol etkimizin ya hiç olmadığı ya da çok sınırlı olduğu konuları ifade eder.

Böyle bir süreçte neleri kontrol edip neleri kontrol edemeyeceğimizi ayrıştırmak önemli ve önceliklidir.

Bazı örnekler üzerinden birlikte geçelim. Başkalarının düşüncelerini, eylemlerini, genel hal ve tutumlarını biz kontrol edemeyiz. Salgın ve tedbirler kapsamında düşündüğümüzde, dışarı çıktığımızda başkalarının fiziksel mesafeye bizim kadar dikkat edip etmedikleri, maske veya eldiven takıp takmadıkları, kısacası onların eylemleri veya eylemsizlikleri bizim ilgi alanımızda olabilir ancak etki alanımızda değildir.

Benzer şekilde gelecekte neler olacağı veya salgının ne kadar daha süreceği hakkında yürütülen fikirler ve bu fikirlerin sürekli olarak bir yerlerde paylaşılıyor olması da bizim kontrolümüzde değildir. Bir markete gittiğimizde marketteki tuvalet kağıdı, kolonya, dezenfektan ya da makarna miktarı ve bu stokların ülke genelindeki genel durumu da etki alanımızın dışındadır. Bunlar ilgi alanı örnekleridir.

Yaşanan olayların olaylar bittiğinde genel ekonomiye olan etkisi de ilgi alanımızdadır ama etki alanımızda değildir.

Eğer sadece yukarıda örneklerine yer verdiğim konular ile ilgilenirseniz ve bunu çok sık yaparsanız doğal olarak çok endişelenirsiniz ve hemen hemen hiç anda kalamazsınız, bu da stresinizin artmasına, uyku problemleri yaşamınıza veya daha genel bir ifadeyle yaşama karşı motivasyonunuzun azalmasına yol açabilir.

Gelin neler yapabileceğimize dikkatimizi verelim, bizim etkimizde ya da kontrolümüzde olan konulara ve alanlara odaklanalım. Bunu yaparsak endişemizi azaltır ve anda kaldığımız süreleri uzatabiliriz.

Yaşanan duruma nasıl karşılık verdiğimiz neler düşündüğümüz bizim kontrolümüzde ve etki alanımızdadır, yaşanan durumu nasıl değerlendiriyorum, tedbirlere uyulduğu zaman kısa bir süre sonra hayatımın normale döneceğini düşünebilirim mesela, muhtemelen kendimi daha iyi hissetmemi sağlayacaktır bu düşünce.

Açıklanan tedbirlere ne ölçüde uyduğum da kısmen benim kontrolümde olan bir alan, eğer dışarı çıkmam gerekmiyorsa buna gerçekten uyuyor muyum? Olumsuz haber akışından gereğinden fazla etkilenmemek için sosyal medyayı, whatsapp gruplarını ve haber izleme alışkanlığımı sınırlandırmak da benim kontrolümde. Bunu yapıyor muyum?

Evde geçirdiğim süreyi daha neşeli ve keyifli hale getirecek ya da gelişimimi sağlayacak şekilde değerlendirmek de benim elimde.

Sizin elinizde olanlara odaklanırsanız emin olun endişeniz azalır ve anda kalma süreleriniz uzar.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar