ANDA KALMAK ÖĞRENİLEBİLİR


İnsanoğlu diğer canlılardan farklı olarak geçmişi detaylı olarak hatırlama, dersler çıkarma, geleceği hayal etme ve tasarlama yeteneklerine sahip. Bu yeteneklerimiz gelişmemiz için kuşkusuz çok önemli. Diğer yandan; anda kalmak açısından bakılırsa doğadaki diğer canlılar bize göre daha avantajlı. Bir kediyi izlemeniz bile bunu anlamak için yeterli, güzel bir yer bulur, güneşin açısını ölçer, kıvrılır ve yatar, sonra uyanır, gider bir yerlerden su içer, yiyecek bir şeyler arar, bir dal parçası bulursa oyun oynar. Sadece o an vardır ve o an mutluluk getirir.

 

Hayatı yaşarken zihnimiz sürekli geçmiş ve gelecek arasında gidip geldiğinde anı yakalamak ve dolayısı ile mutluluğu yakalamak güçleşiyor. Mutluluğun sevdiğim bir tarifi var, o an sahip olduklarımızın farkında olarak yaşamak. Bunun için anda kalma becerilerimizi geliştirmemiz gerekiyor.

 

Yıllar önce bu konuda çalışmalar yaptığımda uyguladığım bir yöntem vardı, sizlere de tavsiye edebilirim.

 

Cep telefonunun alarmını kurardım günün değişik saatlerine, örneğin 10.30, 13.15, 15.20, 17.43, 19.56, 21.47 gibi. Alarm çalınca yaptığım işi bir dakikalığına bırakır ve kendime şu soruyu sorardım, “şu an içinde bulunduğun anda sorun nedir, sorun var mı?”. Cevabımı ve içinde bulunduğum anı yazardım.

 

Bir süre sonra şunu fark ettim, içinde olduğumuz anda sorun olmuyor, aslında içinde olduğumuz an genellikle çok güzel, ama düşünceler geleceğe kayınca endişe ve kaygı başlıyor.

 

Bu farkındalık egzersizi benim işime yaradı, anda kalmamı kolaylaştırdı, size de tavsiye edebilirim.

 

Hiç kimse fiziken bu anda bulunup hayalinde yarattığı kötü gelecek senaryoları ile baş edemez. Bu nedenle yapabileceğimiz en iyi şey olabildiğince anda kalıp anın tadını çıkarmaya çalışmaktır, buna yaşamak denir.

 

Sevgi ile kalın.

 

Not: Hayatını Seç, Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar isimli üçleme kitaplarıma D&R ve diğer kitapçılardan ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.