ANDA KALMA BECERİSİNİ GELİŞTİRMEK


Osho der ki; “Bir treni belli bir treni yakalamayacaksanız o zaman treni kaçıramazsınız. Hayat, her şeyin aynen olması gerektiği gibi olduğu bambaşka bir deneyime dönüşür.”

Anda kalmak konusu çok geniş kapsamlı bir konudur. Kitaplarımın bazı bölümlerinde bu konuyu detaylı olarak anlattım, bugün bu kısa yazıda konunun kalbine bir yolculuk yapmayı deneyeceğim ve pratik bir öneri ile yazımı noktalayacağım. Umarım keyifle okur ve arzu ederseniz hayatınızda uygularsınız.

Anda kalmak dediğimizde o an yaptığımız şeye konsantre olmak, akışta kalmak ve bundan mutluluk duymak olarak özetleyebiliriz. Pek çok kişi hayatın olağan akışı içinde anda kalmak becerisini geliştiremediğinden ekstrem sporlara yönelip bu sporların bağımlısı haline gelebiliyor. Bu sporları yaparken anda kalıp büyük bir mutluluk duyuyorlar çünkü. Peki günlük hayatımızın olağan akışı içinde anda kalma becerisi nasıl geliştirilebilir?

Öncelikle anda kalmamızı engelleyen iki temel faktörü tanıyıp inceleyip olabildiği ölçüde elemine etmemiz gerekiyor. Bunlardan ilki zihnimizin geçmişe yaptığı yolculuklardır. Size zevk veren, düşündüğünüz zaman keyif aldığınız eski anılarınızdan bahsetmiyorum elbette. Anda kalmamızı engelleyen şey daha çok geçmişteki olumsuz şeyleri düşünmektir. Özellikle de hatalarımızı düşünmek ve bunların gelecekte de devam edeceğini varsaymak. Bugün oturun ve geçmişte yaptığınız büyük hatalardan almış olduğunuz dersleri yazın, ondan sonra ne zaman zihniniz geçmişe bu anlamda yolculuk ederse onu durdurun ve deyin ki, ben şu tarihte oturdum ve aldığım dersleri yazdım, artık bunları düşünmeye ihtiyacım yok.

Anda kalmamızı engelleyen diğer faktör ise zihnimizin geleceğe yaptığı yolculuklardır. Hayal kurmak ve güzel şeyleri düşünmek değil kast ettiğim şey. Daha çok geleceği düşünüp kaygılanmaktan bahsediyorum; para durumu ne olacak, iş konusu, saçlarım dökülecek mi, hasta olacak mıyım gibi düşüncelerden bahsediyorum. Sizi rahatsız eden ve sık sık düşündüğünüz başlıkları not alın, sonra da bu konularda neler yapmayı düşündüğünüzü yazıp her konu için bir adım atın. Örneğin gelecekte parasız kalmaktan korkuyorsanız bugün bir bireysel emeklilik hesabı açtırın.

Geçmiş ve gelecekte bizi rahatsız eden konuları bir ölçüde izole ettikten sonra anda kalma becerimizi geliştirebiliriz artık. Burada adım adım ilerlemenizi önereceğim. Geleceğe yaptığı yolculuklara alışkın olan zihniniz bir anda yeni sisteme adapte olup sadece yaptığınız işe ve içinde bulunduğunuz ana konsantre olamayabilir.

Öncelikle içinde bulunduğunuz anı başlangıçta geniş olarak tanımlayın, bu dakika değil içinde yaşadığınız hafta olsun. Sadece bu haftayı düşünerek yaşayın, daha uzun süreli geleceği düşünmeyi, özellikle de sizi mutsuz ediyorsa reddedin.

Bir sonraki hafta anda kalma becerinizi bir güne yayacak şekilde oluşturun, o gün olmayacak şeyleri düşünmeyin. Üçüncü hafta ise içinde olduğunuz saate konsantre olmaya çalışın.

Üstat Eckhart Tolle’nin belirtmiş olduğu gibi kimse fiziken bugünde yaşayıp gelecekteki kötü senaryolar ile baş edemez. Kötü senaryo yazımı ayrı bir konu, bunu ayrı bir yazıda ele alalım isterseniz.

Son olarak da işinizi kolaylaştıracak bir pratik öneri, telefonunuzun alarmını günün değişik saatlerine kurun ve alarm çaldığında kendinize şunu sorun lütfen: Şu an, sadece şu ana konsantre olduğumda her hangi bir sorun ya da sıkıntı var mı?

Hepimize daha fazla anda kalacağımız güzel günler diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Paylaş