AMACINIZI BULUN VE KENDİNİZİ ONA ADAYIN, BUNA YAŞAMAK DENİR


Bence hayatın amacı, amacı olan bir hayat yaşamaktır. Peki, sizin hayatınızın amacı nedir?

L. Rosten bu soruya şöyle yanıt vermiş, “yaşadığımız için bir fark yaratabilmektir”. C. Jung ise “anlamsızca var olmanın karanlığında bir mum yakabilmektir” demiş.

H. Black “Kendinin dışında bir amaca yönelmiş olmak” şeklinde tarif ederken Dalai Lama ise hayatın amacının başkalarına yardım etmek olduğunu söylemiş.

Benim naçizane görüşüme göre ise; hayatın amacı ikiye ayrılıyor.

Öncelikle kendimizi gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Kendimizi daha iyi tanımaya ve devamında potansiyelimizi ortaya çıkararak olabileceğimiz en iyi halimize ulaşmaya çalışıyoruz.
Kim olmak istediğimizi ve ne yapmak istediğimizi bulmak, bilmek ve uygulamak bu yüzden önemlidir.
Kendini gerçekten iyi tanıyan bir insanın ne yapmak istediğini bulamaması veya bilmemesi de bence pek mümkün değildir.
Ne yapmak istediğimi bilmiyorum diyenlere önerebileceğim tek şey var, kendilerini tanımak için daha fazla zaman ayırıp daha fazla çaba göstermeleri.
Bulduktan sonra ise eğer ufak da olsa bir olasılık olduğunu düşünüyorsanız hayalleriniz için harekete geçin, durumların tam istediğiniz gibi oluşmasını beklemeyin, belki de bu hiç olmayacak.

Bu süreçlerin ardından ise diğer insanlara olabildiğince fazla katkı sağlamak, hayatta olumlu ve anlamlı izler bırakmak kısmı geliyor.
Bir üst amaç gibi düşünün hayat amacını, sizin dışınızdaki insanlara fayda sağlayacak bir şeyler.
Hangi aşamada olursanız olun ortalarda, arkalarda bir yerlerde oturarak hayatı ıskalamayın, öne çıkın, ister bir soru sorun, ister bir katkı yapın.

Zaman ve bütçe ayırabiliyorsanız koçluk almak kesinlikle fayda sağlar ve süreci kısaltır. Eğer bunu yapamıyorsanız o zaman günlük hayatın koşturması içinde düzenli boşluklar yaratıp kendinize sorular sorarak ve cevaplarını arayarak başlayabilirsiniz.
Bazı örnek sorulara aşağıda yer verdim.

Sabahları yataktan büyük bir neşe ile kalkmanızı sağlayacak bir amacınız olsa bu ne olurdu?
Yaşamınıza daha fazla anlam katacak bir uğraş edinseniz bu neye benzerdi?
Belli bir şeyi yapmak için yaratılmış olsanız bu ne olurdu?
Neyi yapmayı çok seviyorsunuz?
İnsanların sizde en fazla takdir ettikleri 3 özelliğiniz nedir?
Kolaylıkla yaptığınız ve keyif aldığınız neler var?

Hayatta önemli olan, hala hayatta iken asla geç olmadığına inanmaktır. Soruları cevaplamak başlamak için harika bir ilk adım olabilir.
Kilit kelime “yapmaya bayılıyorum”. Sizin yapmaya bayıldığınız şey nedir? Hayatınızın geri kalanını bununla geçirebilir misiniz?

Tabii ki bu konuda kendinizi geliştirmelisiniz, ama bu bir sonraki aşama. Ve evet çok çalışacaksınız. Herhangi bir konuda uzmanlaşmak 10.000 saatlik bir çalışma içerir, ama hayat amacınızı bulduğunuzda çalışıyormuş gibi hissetmeyeceksiniz.

Bir vizyon oluşturun, sonrasında bu vizyonu gözünüzün önünden ayırmadan sabırla adım adım ilerleyin.
Aklınıza hiçbir şey gelmiyorsa vizyon olarak; bildiklerinizi, tecrübelerinizi yaptığınız iş vasıtasıyla ihtiyacı olanlarla paylaşmayı seçin.

Son aşama ise yapmaktan büyük keyif aldığınız, kendinizi geliştirmek için çaba sarf ettiğiniz bu şeyin sizi aşan faydasını ortaya çıkarmakta. En önemli aşama burası olabilir. Yaptığım şeyi topluma yararı olacak şekilde nasıl uygulayabilirim?

Ne yapmak istediğinizi, sizi neyin mutlu ettiğinizi buldunuz, kendinizi geliştirdiniz ve bu işe adadınız, ayrıca belli bir kısmını toplumun yararına sundunuz, tebrikler, artık sizin de bir hayat amacınız var.
Siz keyifle amacınızı gerçekleştirirken bir gün bir bakmışsınız birileri size soruyor, hayat amacı nasıl bulunur diye.

İşte o gün bu yazıyı hatırlayın ve o insanlarla bildiklerinizi paylaşın.

Amacınızı bulun ve kendinizi ona adayın. Buna yaşamak denir.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.