AMACA ODAKLANMAK

AMACA ODAKLANMAK

Odaklanmak becerisi pek çok konuda başarıya ulaşmamızı kolaylaştıran önemli bir yetenektir ve benim görüşüme göre sonradan da öğrenilebilir. Güneş ışıklarını küçük bir cam parçası aracılığı ile belli bir noktaya odaklarsanız kıvılcım yaratabilir ve ateş yakabilirsiniz.

İnsan zihni de odaklanmak anlamında benzer bir prensiple çalışır, neye odaklanırsak diğer bir ifade ile neye dikkatimizi verirsen onu çoğaltırız enerjisel anlamda. Bu nedenle okurlarıma sıklıkla neyi istemediklerine değil neyi istediklerine odaklanmalarını öneririm, basit bir prensip şeklinde düşünebiliriz, istediğin şeyi düşün istemediğin şeyi düşünme.

Bir amacımız olduğunda bu amacı gerçekleştirmek için ortaya bir strateji ve bir eylem planı çıkarırız, sonra da bu adımları gerçekleştirerek hedefe ulaşmaya çalışırız.

İki konu önem kazanır, bunlardan bir tanesi disiplin diğeri ise motivasyondur.

İstediğimiz amacı neden istiyoruz sorusu önemli bir sorudur, nedenler çok güçlü motivasyon kaynaklarıdır, amaçlarına odaklanan veya kilitlenen insanların o şeyi gerçekleştirmek için kuvvetli nedenleri olduğunu ve bunu kendilerine sıklıkla hatırlattıklarını görebilirsiniz.

Disiplin ise devam etmek ve düşsek bile ayağa kalkmak olarak da tarif edilebilir. Bunun için de pozitif motivasyonun görselleştirme tekniklerinden yararlanabiliriz. Amacınız gerçekleştiğinde nasıl bir durumda olacaksınız, neler hissediyor olacaksınız, lütfen günde en az beş dakika bu duyguları hissetmeye ve bu duyguların içine girmeye çalışın.

Yaşamda her konuyu bir denge anlayışı içinde ele almaya çalışırım, amaca odaklanmak konusuna da bu şekilde yaklaşıyorum. Amaca odaklanmak demek her şeyi bir kenara bırakıp tek bir konuya dikkatimizi vermek değildir, buna uzun süre devam  etmek de mümkün olmayabilir. Hayatımızın belli bir döneminde belli bir konuya diğerlerinden daha fazla enerji, zaman ve dikkat ayırmaktır. Bunu yaparken de olabildiği ölçüde kendimize ve önemli bulduğumuz diğer konulara ve alanlara da zaman ayırabilmek önem taşır.

Amaca odaklanmanın diğer bir unsuru da büyük resmi görebilmektir. Ben bu işi neden amaç edindim ve bu amacım gerçekleştiğinde bu bana ne sağlayacak gibi sorulara sizi tatmin eden cevaplar verebiliyor iseniz odaklanmak anlamında işiniz kolaylaşacaktır.

İnsan aynı anda çok sayıda büyük ve önemli konuya odaklanamaz. Bu nedenle neye odaklanacağımızı yani amaçlarımızı doğru belirlemek yaşamda vereceğimiz en önemli kararlar arasında yer almaktadır.

Kendisini yakından tanıyan, bir yaşam amacı olan, gelecek beklentileri belli ölçülerde daha net olan kişiler amaca odaklanmak konusunda daha avantajlıdırlar. Bu nedenle eğer odaklanma sorunları yaşıyor iseniz konuya bir de bu açıdan yaklaşmanızı önerebilirim.

Amaçlar değerlidir, onlar çoğu zaman yaşama anlam katarlar.

Sevgi ile kalın

Paylaş

Önerilen Yazılar